szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Apple egy védelmi újdonságot vezet be az ősszel érkező iOS 16-tal válaszul a kor kihívásaira. A Lockdown Mode nevű funkció bombabiztosan védheti a felhasználókat a kémkedéstől.

Elsősorban olyan felhasználókra (újságírók, politikusok, emberi jogi aktivisták, magas rangú tisztviselők) gondolt az új védelemmel az Apple, akik könnyen válhatnak akár a legmagasabb szintről irányított titkos kutakodás áldozativá. Az Apple egyébként „szélsőséges, opcionális védelemnek” is nevezi az új biztonsági funkciót, ami a nyilvánosság számára ősszel fog megjelenni a nyilvános iOS 16-tal, az iPadOS 16-tal és a macOS Venturával.

Persze vannak, akik már most megismerhetik ezt a funkciót, méghozzá az iOS 16 harmadik béta-verzióját futtató felhasználók. A Lockdown mód azt ígéri, hogy megerősíti az eszköz biztonsági helyzetét, egyfajta digitális árkot ás az eszköz köré, hogy megvédje a behatolástól.

Apple

Amennyiben a felhasználó engedélyezi ezt a módot, akkor le lesznek tiltva bizonyos funkciók és szolgáltatások, amelyek a múltban belépési pontokat jelentettek a kémprogramok számára. Ez a mód blokkolja a legtöbb típusú üzenetmellékletet (amelyeket általában alattomos kémprogramok telepítésére használnak), valamint a számítógépekhez vagy más eszközökhöz fűződő vezetékes kapcsolatokat. Blokkolja még a bejövő meghívásokat vagy kéréseket (például a FaceTime-meghívásokat), ha a felhasználó korábban nem ütemezte őket. Egyes esetekben a különböző típusú kódok is le vannak tiltva az eszközön.

„A Lockdown mód egy úttörő képesség, amely tükrözi megingathatatlan elkötelezettségünket, hogy megvédjük a felhasználókat még a legritkább, legkifinomultabb támadásokkal szemben is” – mondta Ivan Krstić, az Apple biztonsági tervezésért és architektúráért felelős vezetője, hozzátéve, hogy bár a felhasználók túlnyomó többsége soha nem lesz erősen célzott kibertámadások áldozata, fáradhatatlanul azon fognak dolgozni, hogy megvédjék a kevés számú, esetleg célponttá váló felhasználót.

Bár ennyiből is kiderül, hogy a Lockdown mód valójában csak keveseket érint, a funkciót bárki engedélyezheti (amennyiben a legújabb operációs rendszer fut a készülékén). A biztonsági funkció aktiválásához az eszköz újraindítására van szükség.

Mindeközben az Apple új szinttel egészítette ki hibavadász (bug bounty) programját, és akár 2 millió dollárt is hajlandó fizetni azoknak a kiberbiztonsági szakértőknek, akik hibát találnak a Lockdown módban. Ez a legmagasabb jutalom, ami kifizetésre kerülhet ebben az iparágban.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!