szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ősi, ritka fákból álló erdőt fedeztek fel a kínai Csianghszi tartomány egyik hegyvidéki területén.

A Taxus mairei elnevezésű növényfaj 2,5 millió éve él a Földön. Kínában az államilag szigorúan védett fajok közé sorolják a tiszafák nemzetségébe tartozó tűlevelű növényt.

A vadonban talált populáció több mint 3000 példányból áll. Egyes fák több mint 1200 évesek – mondta el Csung Hszin, a sanghaji Chen Shan Botanikus Kert illetékese. A legnagyobb fa törzsének kerülete körülbelül háromméteres.

Ven Csü, a Csianghszi tartománybeli erdőgazdaság igazgatóhelyettese elmondta, hogy a Taxus mairei főleg olyan hegyvidéki területeken él, ahol bőséges vízkészlet és sűrű növényzet található.

Megvan a világ legöregebb fája: Dédnagyapának hívják, 5484 éves lehet - videó

Egy chilei tudós szerint csaknem 5500 éves lehet a világ legöregebb fája, a Dédnagyapának becézett, négy méter vastag törzsű patagónciprus.

A tengerszint feletti magasság, a talaj minősége és a levegő páratartalma is jó élőhelyet teremt a Taxus maireinek abban a régióban, ahol felfedezték.

A vadőröket és a helyi lakosságot is mozgósították a ritka fafajta közös védelmére.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

(Cikkünk nyitóképe illusztráció.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!