szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A világ leggazdagabb embere tagad és állítja: csupán az atomháborút szeretné elkerülni.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Közvetlenül egyeztetett Vlagyimir Putyin orosz elnökkel Elon Musk, mielőtt Twitteren arról szavaztatta volna követőit, hogy érdemes lenne-e befejezni az ukrajnai háborút azon az áron, hogy Donyeck, Herszon, Zaporizzsja és Luhanszk teljes területét átengedik az oroszoknak – írja a Vice.

A cikk szerint az Eurasia Group vezetője, Ian Bremmer írta egy, az előfizetőinek küldött hírlevélben, hogy Musk azt mondta neki, Putyin ugyan készen áll a béketárgyalásokra, azonban csak akkor, ha a Krím orosz kézen marad, és Ukrajna elismeri Luhanszk, Donyeck, Zaporizzsja és Herszon annektálását is.

Bremmer állítja, hogy Musk beszélt Putyinnal, aki azt mondta neki, hogy ezeket a célokat bármilyen eszközt, akár atomfegyvert bevetve is el fogja érni – bár állítólag Putyin közölte: utóbbit akkor veti be, ha Ukrajna a Krímre támad. Bremmer azt írta, Musk azt mondta neki: mindent meg kell tenniük, hogy elkerüljék a nukleáris csapást.

Elon Musk a Twitteren írt ki szavazást arról, mi legyen a Krímmel

Alaposan beletenyerelt Elon Musk a nemzetközi politikába.

Elon Musk a háború elején nagyon népszerű volt Ukrajnában, mivel a Starlinkkel gyakorlatilag mindenkinek ingyen internetelérést adott. Azonban Bremmer szerint Musk elutasította azt az ukrán kérést, hogy a Krímnek is adjon az ingyen internetből. Sőt: a Financial Times arról írt, hogy az oroszok által annektált területekről az ukrán sereg kapcsolódási problémákról számolt be, amikor az ellenállást próbálták megszervezni a neten keresztül. Musk élesen bírálta a cikk miatt az FT-t.

Muskot legutóbbi, szavaztatós tweetjei miatt ukrán oldalról kemény kritikák, az oroszok részéről szívélyes fogadtatás várta. A milliárdos tagadja, hogy beszélt volna az orosz elnökkel, sőt, továbbra is állítja, hogy az ukránok oldalán áll, csupán az atomháborút akarja elkerülni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!