szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy kutatás szerint 5,3 milliárd mobiltelefon nem kerül újrahasznosításra, ezek jelentős részét a tulajdonosaik megtartják, hiába vesznek újat. Becslések szerint nagy értékek lapulnak az otthoni, nem használt műszaki cikkekben.

Az elektromos és elektronikus berendezések hulladékairól (WEEE) szóló EU-s kutatás szerint 2022-ben 5,3 milliárd mobiltelefon kerül úgymond a „kukába”. Ami azért nagy baj, mert a bennük lévő értékes fémek – így például a réz vagy a kobalt – elvesznek, azt nem hasznosíthatják újra.

A WEEE-fórum igazgatója, Pascal LeRoy elmondta, az emberek nem látják, hogy ezeknek a látszólag jelentéktelen eszközöknek mekkora értékük van együtt. Hiszen a nem újrahasznosított fémeket a bányákból kell biztosítani. Becslések szerint jelenleg 16 milliárd mobiltelefon lehet globálisan, melynek nagyjából a harmadát nem használják.

A fórum kutatásai szerint az e-szemét – beleértve nemcsak az elektromos és elektronikus eszközöket, de például a tableteket, a mosógépeket vagy a pirítós sütőket is – 2030-ra évi 74 millió tonnára nő. Jelenleg világszerte az e-szemét 17 százalékát hasznosítják újra megfelelően, miközben az ENSZ kitűzött célja jövőre 30 százalék.

Egy másik kutatás szerint csak Nagy-Britanniában több mint 20 millió nem használt, de működő elektromos eszközt halmoztak fel az otthonokban, az irodákban vagy máshol, melyek értéke majdnem 6 milliárd font lehet. Becslések szerint egyetlen brit háztartás átlag 200 fontot kereshetne a félretett és nem használt műszaki cikkek eladása révén.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!