szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A pigmeusokként is ismert embercsoportról évszázadokon át beszéltek a tajvaniak. Kutatók most bizonyították, hogy valóban léteztek.

Tajvanon a szájhagyomány útján terjedő történetekben sokszor szóba került egy ottani különös embercsoport, de a kutatók sokáig úgy gondolták, hogy minden, ami velük kapcsolatos, csupán legenda. Ez azonban az újabb kutatási eredmények szerint nem igaz. Mint ugyanis a South China Morning Post (SCMP) is írja, régészek egy csoportja nemrég bizonyítékot talált a tajvani negritók (illetve ahogy még nevezik, a pigmeusok) létezésére. 

A népcsoport tagjai rendkívül alacsony termetűek – átlagosan mindössze 139 centisek – voltak, a hajuk göndör, a bőrük pedig fekete.

A tajvani negritók létezését néhány, a Hsziaoma nevű barlangban talált, nagyjából 6000 éves csontok igazolták. Ezek között legalább egy koponya is akadt. A régészek hangsúlyozták: a negritók a Fülöp-szigeteken, a Maláj-félszigeten és az Andaman-szigeteken ma is léteznek, de egy korábbi, ősibb csoport Tajvanon is megtelepedett. Ezt azonban korábban nem sikerült bizonyítani.

World Archeology/Hirofumi Matsumura, Hsiao-chun Hung

A kutatók szerint a felfedezés azt is mutatja, hogy a vadászó-gyűjtögető népesség több tízezer évig élhetett Tajvanon, mielőtt a szigetet az ausztronéziai népek – a modern őslakos csoportok ősei – benépesítették.

Hung Hsziao-csun, az Ausztrál Nemzeti Egyetem régésze szerint a kelet-tajvani kis fekete emberek legendáiról sokan hallottak, de a történetek nem voltak egyértelműek, és általában mindet rejtélyként kezelték. A megvizsgált csontok azonban egyértelműen bizonyítják, hogy ezek az emberek valóban léteztek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!