Újfajta agy-számítógép interfészt fejlesztettek, könnyen tud kommunikálni egy lebénult beteg
A kutatók egy 36 éves, stroke-on átesett férfi agyába ültettek elektródákat. A szerkezet percenként 29 karakter agyi jelét tudta lefordítani és megjeleníteni.
hvg.hu
Sok reményt fűznek a kutatók ahhoz a kísérethez, amelyben egy újfajta agy-számítógép interfész segítségével tudtak megszólaltatni egy stroke után lebénult, és beszédzavarral küzdő férfit – számolt be róla az IFLScience.
A Nature Communicationshasábjain közzétett eredmény szerint a 36 éves alany eddig olyan beültetett neuroprotézist használt, ami az apró fejmozdulatokat figyelte, így téve lehetővé, hogy kommunikáljon a külvilággal. Az újfajta interfész esetében azonban erre már nincs szükség.
A beültetett szerkezet képes volt lefordítani az agyi jeleket, ennek köszönhetően pedig a beteg válaszolni tudott a neki feltett kérdésekre – anélkül, hogy ehhez meg kellett volna mozdítani a fejét. A jelekből fordított mondatot egy kijelzőn lehetett elolvasni.
A szerkezethez egy mélytanuló algoritmust használtak, ami képes volt megfejteni az angol ABC betűit. Az eszköz egy 1152 szavas szótárral dolgozott, a rendszer pedig 29,4 karaktert tudott megjeleníteni percenként. A hibaarány átlagosan 6,13 százalék volt. Amikor a kísérletet egy 9000 szavas szókincsre terjesztették ki, a hibaarány csupán 8,23 százalékra emelkedett.
A kutatók azt remélik, hogy a technológiával más betegeken is segíteni tudnak majd.
Nagy feltűnést keltett és sok díjat elnyert A fehér várkastély című, Japánban, az Edo-korban játszódó társasjáték. Az alapötlete olyan, hogy elsőre nem is érti az ember, hogy lehet ezt kivitelezni, de az első játék után kiderül: A fehér várkastély rászolgált a sikerére.