szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A szakértők szerint semmi nem utal arra, hogy az országnak valóban sikerült hiperszonikus rakétát fejlesztenie.

Amir Ali Hadzsizadeh, az Iráni Fegyveres Erők egyik ágának vezetője nemrég arról beszélt, hogy az ország olyan hiperszonikus ballisztikus rakétát fejlesztett ki, amely a légkörön belül és kívül is képes manőverezni – írta a Wall Street Journal. A lap emlékeztetett: az ilyen rakéták a hangsebesség ötszörösével képesek repülni, bonyolult manővereket tudnak végrehajtani, ezért a légvédelmi rendszerek nagyon nehezen tudják lelőni őket.

Korábban Kína, Oroszország és Észak-Korea is azt állította, hogy van ilyen fegyvere, miközben az Egyesült Államok is fejleszti a sajátját.

A Reuters a bejelentéssel kapcsolatban megjegyezte: a szakértők úgy vélik, bár Iránnak komoly rakétafejlesztési programja van, semmi sem utal arra, hogy valóban képes lenne hiperszonikus rakétát fejleszteni. Ahhoz ugyanis teljesen más szemlélet és mérnöki tudás kell, mint a hagyományos rakéták megépítéséhez. Emellett annak sincs semmi jele, hogy ilyen eszközt teszteltek volna. Az elemzők úgy vélik, valószínűleg arról lehet szó, hogy a jelenlegi problémákról – az országon belüli rendszerellenes tüntetésekről – igyekeznek elterelni a figyelmet.

Szeptember 16-a óta szinte mindennap kormányellenes tüntetések zajlanak Iránban. A demonstrációk azután kezdődtek, hogy egy fiatal nő  meghalt, miután az erkölcsrendészet őrizetbe vette, amiért nem megfelelően viselte a fejkendőjét. A tüntetések eddig legalább kétszáz ember életét követelték, és nagyjából ezer embert tartóztattak le.

Elkészült az új amerikai rakéta, a hangsebesség ötszörösével repül

Az amerikai Raytheon Technologies hiperszonikus rakétáját egy repülőgépről indították útnak.

Miután Irán nem tudta leverni a zavargásokat, Szaúd-Arábiát, az Egyesült Államokat, Izraelt és az európai nemzeteket vádolta meg azzal, hogy ők állnak a tüntetések mögött.

Ami biztos, hogy Irán nemrég egy Ghaem 100-as rakétát tesztelt. Ez egy háromlépcsős űrrakéta, amely akár 80 kilogramm súlyú műholdakat is képes felbocsátani 500 kilométeres pályán a Föld felett. Az Egyesült Államok ugyanakkor úgy véli, hogy a technológiát nukleáris robbanófejek bevetésére is lehetne használni.

(A kiemelt kép illusztráció.)

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!