szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A tudósok az orrban végbemenő folyamatokat vizsgálták, hogy kiderüljön, miért vagyunk hajlamosak megbetegedésre, ha hideg az idő.

Egy új kutatás végre feltárt egy olyan változást a szervezetünkben, amely megmagyarázza, miért vagyunk sokkal hajlamosabbak bizonyos légúti fertőzésekre, amikor rossz az idő. Az ezzel kapcsolatos publikáció a Journal of Allergy and Clinical Immunology című folyóiratban jelent meg.

Az IFLScience beszámolója szerint a felfedezés az első olyan biológiai mechanizmus, amely megmagyarázza, hogy a közönséges megfázás, az influenza és a koronavírus miért produkál jelentős szezonális kiugrásokat, amikor bizonyos régiókban hidegebb az idő. Abban is segíthet, hogy a jövőben hatékonyabb legyen ezeknek a betegségek a megelőzése.

„Általános vélekedés, hogy a megfázás és az influenza azért a hűvösebb hónapokban fordul elő gyakrabban, mert az emberek többet tartózkodnak beltérben, ahol a levegőben terjedő vírusok könnyebben terjedhetnek” – mondta Benjamin Bleier, a kutatás vezetője.

Egy kutatás szerint a megfázás is nyújthat némi védelmet a koronavírus ellen

Az Imperial College London kutatói egy kis létszámú csoporttal vizsgálták a megfázás és a koronavírus-fertőzés közti összefüggést.

A probléma az orrban, a szervezet első védelmi vonalában van. Amikor megfelelően működik, a kórokozók kiiktatására az úgynevezett extracelluláris vezikulák (EV) szabadulnak fel. A vizsgálatok kimutatták, hogy egyetlen koronavírus, és két rhinovírus (a nátha mögött álló kórokozó) képes aktiválni az EV-k felszabadítását.

Az orrüreg azonban ki van téve a környezeti hatásoknak. A kutatás megmutatta, hogy azoknak az egészséges embereknek, akik 15 percig 4,4 Celsius-fokos hőmérsékletben tartózkodtak, 5 Celsius-fokkal csökkent az orr belsejének hőmérséklete. Amikor ez a csökkenés végbement, az EV-k felszabadulását eredményező immunválasz csökkent, így 42 százalékkal kevesebb jelent meg, hogy legyőzzék a kórokozókat.

„Ha egy gyerek tünetei csak enyhe megfázásra utalnak, akkor is gyanakodjunk a koronavírusra"

Mivel az őszi és téli időszakban a nátha és most a Covid is nagyon gyakori, fontos, hogy a szülők pontosan tudják, mi a tennivaló - hívja fel a figyelmet közleményében a K&H, amely gyógyvarázs programjának keretében szakértőt szólaltatott meg arról, mi az első lépés, ha ezek tüneteit észleljük a gyerekünkön.

A kutatók szerint a jövőben arra kell koncentrálni, hogy kiderüljön, hogyan támogatható ez a fajta immunreakció.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!