szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Naprendszerben végbemenő folyamatoknak köszönhetően egy négy fázisból álló folyamaton keresztül jött létre az az anyag, amit ma vízként ismerünk.

Egy új tanulmány levezette, hogyan keletkezett a víz – számolt be róla az Interesting Engineering. A tudósok azt írják: egy négy lépésből álló folyamat eredménye, hogy ma tudunk mit inni, tudunk mivel főzni, és egyáltalán: létezik az élet a bolygónkon.

A kutatók szerint az egész egy felhővel kezdődött, amiben többnyire hidrogén volt. Emellé némi hélium, oxigén és szén társult. Az oxigén egy porszemcsével találkozott, amely során megfagyott, majd a felszínéhez tapadt. Ennek eredményeként a könnyebb hidrogénatomok addig vándoroltak a porszemcséken, amíg össze nem találkoztak az oxigénnel, majd össze nem álltak velük.

Ennek köszönhetően vízjég jött létre, ám ez még mindig csak az első lépés volt a folyamatban.

Kiderítették a tudósok, honnan származhat a Föld bolygó 6 százaléka

A kutatók a Ryugu aszteroida kémiai elemzését elvégezve arra jutottak, hogy a Föld tömegének jelentős részét olyan objektumok alkothatják, mint amilyen a Ryugu is.

A létrejött vízjeget megdolgozta a gravitáció, így az egy pontban kezdett el összeállni. Ahogy egyre több ilyen részecske állt össze, egy protocsillag keletkezett. A gravitációtól hő keletkezett, így a felhőben lévő gáz és por elérte a –173 Celsius-fokot. Ez földi mértékben ugyan hideg, de a kémia szintjén elég a szublimáláshoz – vagyis a halmazállapot változásához. Emiatt a jeges vízgőzzé vált – ez volt a második fázis, a protocsillag-fázis.

A harmadik állapotban jött be a képbe a protoplanetáris korong. Ebben a szakaszban a vízjég, amely az első lépésben keletkezett, és a második lépésben gázzá alakult, a protoplanetáris korong leghidegebb részein jéggé alakul vissza. A porszemeket így ismét jeges köpeny borította.

Tűzgömb jelent meg Kanada felett, átírhatja, amit a Naprendszer keletkezéséről gondoltunk

A Naprendszer külső részét képző Oort-felhőben sokkal több lehet a 10 grammnál nagyobb jeges-sziklás objektum, mint ahogyan eddig gondoltuk.

Végül a negyedig fázisban a Naprendszer már kezdett hasonlítani arra, ahogyan ma ismerjük: a bolygók, aszteroidák és üstökösök kezdenek formát ölteni, és elhelyezkednek a számukra kijelölt pályán. Ekkor a víz a jelenlegi állapotában található, bőséges és fogyasztásra kész.

Az adatok alapján a víz 4,5 milliárd évvel ezelőtt keletkezett. Kérdés, hogy mennyi van ebből az ősi anyagból a Földön. A tanulmány szerzői arra jutottak, hogy a Földön jelenleg jelen lévő víz 1–50 százaléka a Naprendszer bevezetésének elejéről származik. Emiatt feltételezik, hogy eleve jelen volt a bolygón, és nem az aszteroidák hozták el a planétánkra.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!