szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az elmúlt száz évben csupán száz olyasmi méretű meteoritot találtak az Antarktiszon, mint amilyenre nemrég a Chicagói Egyetem expedíciója bukkant.

Különleges meteoritra bukkantak nemrég az „antarktiszi meteoritvadászok”. Az amerikai Chicagói Egyetem kutatói a közelmúltban öt új űrkőzetet fedeztek fel, közülük azonban kilóg az az egy, amelyik mintegy 7,6 kilogrammot nyom.

A leletet az teszi igazán különlegessé, hogy az elmúlt évszázad során körülbelül 45 ezer meteoritot találtak az Antarktiszon a kutatók, de csak körülbelül száz olyan van köztük, ami ilyen nagy. Maria Valdes, az expedíció egyik résztvevője szerint a méret tudományos szempontból nem fontos, ugyanis egy néhány grammos meteorit is rengeteg információval szolgálhat. Kiemelte ugyanakkor, hogy minél nagyobb, annál többet tudhatunk meg a Naprendszerünkről és saját magunkról is.

Ahogy az IFLScience megjegyzi: satisztikailag a Föld minden pontján ugyanannyi meteorit ér földet, ám az Antarktiszon mégis sokkal többet találnak, mint bárhol máshol. Ennek oka egyfelől a színe – a fekete kőzetet könnyen észre lehet venni a hóban –, másfelől pedig a hőmérséklet és a közeg ideális ahhoz, hogy konzerválja és a felszínen tartsa ezeket.

Maria Valdes

Keresni azonban ezeket nem egy álommunka. A tudósok hónapokig állomásoznak ebben a környezetben, elzárva szeretteiktől és otthonuk kényelmétől. Emellett hatalmas területet kell bejárniuk, és sátrakban kell aludniuk. A nyári átlaghőmérséklet ezen a területen -10 Celisus-fok körül alakul.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!