szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mesterséges intelligenciával erősítettek meg kutatók amúgy olcsó wifi-routereket, így azok képesek észlelni, feltérképezni és felrajzolni akár egy másik szobában lévő embereket, azok mozgásait. Izgalmas új technológiáról van szó, ami azonban adatvédelmi problémákat is felvet.

Mesterséges intelligenciát és mélytanulást vetettek be a Carnegie Mellon Egyetem kutatói, és bizonyították, hogy az így felturbózott wifi-routerek segítségével észlelhetők az emberek (akár egy másik helyiségben), és a testük, mozgásuk 3D-s feltérképezése sem lehetetlen. Módszerük lehetővé tette, hogy kamerák vagy drága lidar-hardverek használata nélkül is észlelhető legyen az emberi test 3D-s alakja és mozgása egy szobában. Vizsgálataikhoz a Facebook mesterséges intelligencia laboratórium, az Imperial College London és a University College London kutatói által kifejlesztett DensePose mély neurális hálózatot használták.

A DensePose képes azonosítani az emberi test több mint két tucat kulcsfontosságú pontját és területét, például a karokat, a fejet és a törzset, lehetővé téve a mesterséges intelligenciának, hogy azonosítsa egy személy pózát. Ezt egy mély neurális hálózattal kombinálva tudták leképezni az útválasztók által küldött és fogadott wifi-jelek fázisát és amplitúdóját az emberi test koordinátáira – magyarázza a ZME Science.

A demonstrációhoz három, mindössze 30 dolláros wifi-routert és három egymáshoz igazított vevőt használtak, amelyek visszaverik a wifi-jeleket a szoba falai körül. A rendszer csak a mozgó tárgyakról visszaverődő jelekre fókuszál, így radarszerű képen rekonstruálja a személy pózát, még akkor is, ha fal van a routerek és az alanyok között. Ez a megközelítés lehetővé teheti a szabványos wifi-routerek számára, hogy „átlássanak” számos átlátszatlan akadályon, beleértve a gipszkartont, a fakerítéseket, és még a betonfalakat is.

A kutatók szerint egy ilyesfajta, az embereket leképező wifi-alapú megközelítést az otthoni egészségügyi ellátásban is alkalmazni lehetne, ahol a betegek esetleg nem akarják, hogy kamerával figyeljék őket olyan helyeken, mint a fürdőszoba, vagy más érzékelőkkel és nyomkövető eszközökkel. „Úgy gondoljuk, hogy bizonyos esetekben a wifi- jelek mindenütt helyettesíthetik az RGB-képeket az emberi érzékelés során. A megvilágítás és a fizikai akadályok csekély hatással van a belső tér megfigyelésére használt wifi-alapú megoldásokra. Ezenkívül védik az egyének magánéletét. és a szükséges felszerelések kedvező áron megvásárolhatók" – írják.

Mindez nagyon jól hangzik, azonban a VPNOverview szerint komoly adatvédelmi problémák is felmerülhetnek az újdonsággal kapcsolatban, különösen egy olyan korszakban, amikor az arcfelismerés, az ajtócsengő kamerák, a drónok és a feltörhető IoT-eszközök, például a beltéri okoskamerák minden nap veszélyeztetik a magánéletet és a biztonságot. Nagyon sokan visszaélhetnek ugyanis vele, és elvehetik az emberek bizalmát olcsó wifi-routereik iránt. A DensePose technológia tehát kétélű fegyvernek bizonyulhat, és kulcsfontosságú lesz mérlegelni a következményeket, mielőtt bekerülne a mindennapok piacára.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!