szerző:
Tetszett a cikk?

A Yettel internetalapú új televíziós szolgáltatása a korábbinál szélesebb kínálattal és immár akár androidos TV boxon is igénybe vehető. Megnéztük, hogy mit tud a gyakorlatban a Netflix nélküli, de letölthető SkyShowtime-mal induló Yettel TV.

A Telenor 2014-ben indította el saját televíziós szolgáltatását MyTV néven, mely az évek során folyamatosan ráncfelvarrt rendszer a szolgáltató tavaly tavaszi névváltása óta Yettel TV-ként érhető el.

Idén február közepén teljesen megújult a szolgáltatás, mely a korábbiaknál jelentősen több csatornát kínál és immár akár egy a cégtől bérelhető set-top-box segítségével a hagyományos televíziós készülékeken is kényelmesen használható.

Egy 50 colos tévé mellett eltörpül a jobb alsó sarokban lévő box
László Ferenc

Tévénézés bárhol

A Yettel TV okostelefonos alkalmazását (Android, iOS) teljesen új alapokra helyezték, a tekintetben viszont nincs változás, hogy a szolgáltatás mobilon, tableten és számítógépes böngészőben egyaránt használható, tartózkodási helytől függetlenül – az Európai Unión belül.

Tartalomfogyasztás szempontjából a TV box jelenti az igazi újdonságot, melynek révén sokkal kényelmesebben tévézhetünk otthoni nagyképernyős készülékünkön, mint ahogy eddig tehettük azt a Chromecast tévéokosító segítségével.

László Ferenc

A Yettel TV Box nem más, mint egy 10x10x2,5 centiméter méretű, ZTE gyártmányú kínai set-top-box, mely nem hagyományos tévékábelen, hanem vezetékes (Ethernet), vagy vezeték nélküli (wifi) interneten keresztül hozza el a különböző tévécsatornákat a televíziónkra.

A box és tévé között HDMI 2.0b, illetve analóg AV kábellel teremthető kapcsolat, és nagyvonalú gesztus, hogy az ezekhez szükséges két kábel mellett még egy 3 méteres Ethernet-kábelt is kapunk a szett részeként. A beüzemelés gyerekjáték egyszerűségű, semmiféle előképzettséget nem igényel.

Optikai kimenet is található rajta
László Ferenc

Mit tud?

A TV box egy a Yettel által brandelt teljesen hétköznapi Android set-top-box, mely ily módon nem egyszerűen csak tévénézésre használható, hanem a Play Áruházból számos különböző alkalmazás is letölthető rá. Utóbbiaknak persze elsősorban akkor lehet jelentősége, ha a tévénk esetleg még nem „okos" besorolású, vagy nem túl erős a terméktámogatása.

A Google tartalomboltjából nemcsak az Amazon Prime Video, az HBO Max és a Disney+, hanem a vadonatúj SkyShowtime app is minden további nélkül letölthető, nem úgy, mint sok okostévén vagy újgenerációs játékkonzolon. A Netflix viszont sajnos nem érhető el.

László Ferenc

A normál androidos boxoktól eltérően ezúttal értelemszerűen a tévénézés található fókuszban, mely a könnyen áttekinthető, logikus felépítésű menürendszer révén kényelmesen megoldható. A csatornák között gyorsan válthatunk, kiemelt helyen találhatók a sport- és gyermekműsorok, a műsorújságban 14 napnyi információ érhető el, az adások megállíthatók, visszatekerhetők és visszanézhetők (ATV, Hír TV és MTVA kivételével).

A 8 GB flashmemóriából alaphelyzetben mindössze 2,6 GB szabad, de a felvett adások nem itt, és nem is pendrive-on vagy microSD memóriakártyán, hanem a felhőben tárolódnak el. Ily módon a rögzített tartalmak bárhonnan könnyen hozzáférhetők 30 napig. A szülői zár és a korhatárbesorolás védelem révén a gyerekek elől elzárhatók a nem nekik való tartalmak. Az USB-portok 2.0-ásak, a gyorsabb 3.0-ás adatátvitel nem támogatott.

László Ferenc

Ultra HD?

A képminőség jónak mondható, és bár a felbontás csak Full HD, a bitráta egész magasnak tűnik. Maga a box egyébként támogatja a 60 fps melletti 4K-t és az összes HDR szabványt, ám a tévéműsorok között még egyetlen ilyen kvalitású sem található. De például, ha az HBO Max és a hasonló streaming szolgáltatások adott tartalmai akár 4K felbontásban is elérhetők.

Az Android 10 operációs rendszerű TV box mellé egy 38 gombos távirányító jár, melynek nyomógombjai a fényszenzoros háttérvilágításnak köszönhetően sötétben is jól láthatók, azonban kár, hogy a hozzánk érkezett példány nem minden gombnyomást érzékelt rendesen.

László Ferenc

Az infravörös mellett a Bluetooth távvezérlés is adott, így a távirányítót nem feltétlenül kell a tévé felé tartani. A beépített mikrofon segítségével Google-alapú hangvezérlés is igénybe vehető.

Egy előfizetés maximum harminc készüléken állítható be, melyek közül egy időben hármon nézhetők tévéadások – eddig négy készüléken egyszerre maximum két adást lehetett nézni. Negatívum, hogy a korábbiaktól eltérően csak és kizárólag Yettel ügyfelek vehetik igénybe a szolgáltatást.

László Ferenc

Mit tud a szolgáltatás?

A kifutó 52 és 75 csatornás csomagok helyét egy 53, egy 78 és egy 93+3 csatornás szolgáltatás vette át. OtthonNet előfizetés mellett rendre 2, 3, illetve 4 ezer forintos, hangalapú előfizetés esetén pedig 4, 5, illetve 6 ezer forintos havi díjra kell számítani.

Mivel a díjcsomagokra nem kell hűséget vállalni, azok között bármikor rugalmasan válthatunk, akár egy konkrét program, így például egy-egy komolyabb sportesemény kapcsán. A hat közszolgálati adót felvonultató XS alapcsomagot vélhetően kevesen választják majd, hiszen az eddigi jelképes 400 forint helyett ugyanúgy 2000 forintba kerül, mint az 53 csatornás S tarifa.

László Ferenc

A HD felbontású csatornák száma az adott csomag függyvényében 34, 48, illetve 54. Az RTL+ Active és TV2 Play Prémium szolgáltatások díjmentesen, az HBO Max pedig adott esetben 1590 forintos kedvezményes havi díj ellenében használható.

A TV Box-ért 12 hónapos hűség esetén havonta 490 forintot kell fizetni, a további példányok ára 990-990 forint. 24 hónapos hűség vállalása mellett az első box ingyenes, a másodikért és a harmadikért pedig 490-490 forintot kell fizetni. A hűség lejárta után boxonként havi 1990 forintos kiadásra kell számítani.

A hidegindítás fronton kicsit lassú, többek közt médialejátszóként is használható box egy összegben sajnos nem vásárolható meg. Viszonyításképp, a Xiaomi hasonló tudású, bár csak 9-es Androidot futtató Mi Box S dobozkája mintegy 40 ezer forintba kerül.

László Ferenc

Rivális

A Telekom kínálatában is fellelhető hasonló, bár nem teljesen ugyanilyen set-top-box, az úgynevezett Telekom TV SmartBox, mely szintén megállítható, visszatekerhető és rögzíthető adásokkal, valamint Android szoftverrel kecsegtet.

A magenta szolgáltatónál 3400 forint a 34 csatornás (27 HD) alapcsomag havi díja, a 113 csatornás (63 HD) opcióért havonta 3648 forintot kell fizetni.

A Telekomnál 4K HDR-csatornák is elérhetők, már amennyiben optikai vagy koax hálózaton vagyunk, réz hálózaton nem jön be a 2 ezer forintos havi díj ellenében nézhető Love Nature 4K, Eurosport 4K, Travel XP 4K és FunBox.

Telekom

Konklúzió

Az új műszaki háttérre épülő Yettel TV február közepétől három hónapig ingyen kipróbálható az új OtthonNet és OtthonNet Pro előfizetőknek, ellenben a már meglévő ügyfelek sajnos nem élhetnek ezzel a lehetőséggel.

Az igazán nagy újdonságot az otthoni normál televíziós készüléken történő használatot jelentősen kényelmesebbé tevő androidos box megérkezése jelenti, de emellett a kibővített csatornakínálat, illetve a felfrissített alkalmazás mellett sem mehetünk el szó nélkül, azért viszont kár, hogy a TV boxot nem lehet egy összegben megvásárolni.

László Ferenc

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!