szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Massachusettsi Műszaki Egyetem rendezvényére csatlakozott be online Sam Altman, aki 2019 óta vezeti a ChatGPT mögött álló OpenAI vállalatot. A téma aktualitása kapcsán többek között a prominens személyiségek által is aláírt, a mesterséges intelligencia miatt aggódó nyílt levélről kérdezték.

Nemrégiben került széles körben is nyilvánosságra az a nyílt levél, amelyben többek között ismert személyiségek is letették a voksukat amellett, hogy egy időre tiltsák be a mesterséges intelligencia fejlesztését. A mesterséges intelligenciával kapcsolatos jelenlegi technológiai előretörést még tavaly novemberben indította el az OpenAI, ChatGPT nevű chatbotjával, amit követően hirtelen rájött a tech-világ, hogy – kis túlzással – mindenhova mesterséges intelligencia kell. Mint minden ilyesfajta hájpnál, már vadhajtások is megjelentek (a ChaosGPT) egyenesen az emberiség kiirtását tűzte ki célul), így érthető, ha sokan aggódnak.

A napokban a MIT egy rendezvényt tartott, amelyen távoli kapcsolattal az OpenAI első embere is felszólalt. Azonnal megkérdezték az említett nyílt levélről, illetve arról a hírről, hogy a cége állítólag már a ChatGPT 5-öt fejleszti. „A levél egy korábbi verziója azt állította, hogy az OpenAI jelenleg a GPT-5-öt fejleszti. Nem csináljuk, és egy ideig nem is fogjuk” – jegyezte meg Altman hozzátéve, hogy ebben az értelemben a levél egyfajta butaság volt.

Egyre több országban vizsgálják a ChatGPT betiltását - kinek mi a baja vele, miért tartják veszélyesnek?

Olaszország megtette, Németország fontolgatja - mi az? A ChatGPT felfüggesztése. A szabályozó hatóságok mellett tudósok és technológiai vezetők is aggódnak a mesterséges intelligencia túl gyors fejlesztése és terjedése miatt. Európában több hivatal, köztük a magyar is felfigyelt már a témára.

Altman megpróbálta csillapítani az MI-vel kapcsolatos félelmeket. Elmondta, hogy az OpenAI több mint hat hónapot töltött a GPT-4 képzésével a nyilvános megjelenés előtt. Azt is megjegyezte, hogy sok időt szántak a modell biztonságának tanulmányozására, ami igen fontos. „Ahogy a képességek egyre komolyabbakká válnak, a biztonságnak is növekednie kell” – tette hozzá. „Úgy gondolom, hogy nagyon fontos az óvatos mozgás és a biztonsági kérdések egyre nagyobb szigora. Nem hiszem, hogy a (nyílt) levél az optimális módja a megszólításnak.”

Arra a kérdésre, hogy az OpenAI továbbra is átlátható lesz-e, Altman azt válaszolta, hogy ezt mindenképpen folytatni szeretnék. Ez ugyan jól hangzik így elsőre, viszont a kérdés kissé félrevezető. Az OpenAI, amely egykor valóban nyílt forráskódú, nonprofit szervezet volt, egyre zártabb, profitorientált vállalattá vált. A GPT-4 pedig egy valódi fekete doboz. A cég nem adott ki semmilyen információt azokról a képzési adatokról, amelyeken a legutóbbi chatbotját finomhangolta, nem osztott meg semmilyen információt a GPT-4 architektúrájáról, felépítéséről, vagy más valódi belső működéséről. Mindezek után több szakért úgy összegezte Altman válaszát, hogy valójában az a válasz hiánya volt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!