szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egyre gyakoribbak a forró napok, amelyek nemcsak az embert, hanem egyes eszközeit is megviselik. Az okostelefon például kifejezetten érzékeny a nagy melegre, ezért érdemes megfogadni néhány, ezzel kapcsolatos tanácsot.

Általában vigyázunk magunkra a nagy melegben, és érdemes a telefonunkkal is ezt tenni. A forróság ugyanis a mobilnak is árthat, jobb esetben csak a teljesítménye lehet gyatrább, romolhat az akkumulátoros működési idő, de akár az is elképzelhető, hogy tönkremegy a készülék.

Egyébként nem csupán a nyári forróságban melegedhet fel a készülék, hanem – és ez főleg a régebbi eszközökre jellemző – akkor is ha streamelünk vagy olyan alkalmazásokat, játékokat futtatunk, amelyek erősen igénybe veszik a processzort. A Gizmodo egy további forgatókönyvet is megemlít: a GPS-szel történő, lépésről lépésre navigáció is egy olyan intenzív feladat, amelyik meglehetősen gyorsan felmelegítheti a készüléket. Figyelembe véve, hogy egyidejűleg töltődik is, ráadásul közvetlen napfény is éri (az autó szélvédőjén keresztül), szóval ilyenkor különösen kell figyelnie a hőmérsékletre. A telefon biztonságos üzemi hőmérsékletét általában megtaláljuk a készülékhez kapcsolódó weboldalakon, szóval érdemes utánanézni ennek.

Egyelőre még nincsen egzaktul meghatározva, hogy mikor túl meleg egy telefon. Általánosságban elmondható, hogy a hosszabb ideig tartó túlmelegedés aggodalomra ad okot, és az olyan telefon is, amely annyira túlmelegszik, hogy már nem tudjuk kényelmesen a kezünkben tartani.

Egyes esetekben a telefon jelzi, ha már tényleg melege van: például az iPhone-ok figyelmeztetést adnak ki, ha túl melegek a biztonságos töltéshez, ha az iCloud biztonsági mentésből történő visszaállítás túl magasra emelte a hőmérsékletet, és amikor túl meleg az általános használathoz. A műveletek ilyenkor addig szünetelnek, amíg az eszköz le nem hűl, bár segélyhívások továbbra is kezdeményezhetők – magyarázzák.

Apple

Érdemes tehát elkerülni a telefon túlzott melegedését, például azzal, hogy nem hagyjuk a tűző napon és ügyelünk arra, hogy elegendő levegő legyen körülötte. Ha töltjük a telefont, ügyeljünk arra, hogy azt az ablaktól távol, a szoba hűvös részében tegyük, és gyakran ellenőrizzük az eszközünket.

Amennyiben mégis megtörtént a baj, akkor csökkentsük minimálisra a telefonaktivitást. Ideális esetben a legjobb teljesen kikapcsolni, de ha valaki ezt nem szeretné, akkor legalább lépjen ki minden futó alkalmazásból, és fontolja meg a telefon repülőgép üzemmódba állítását (ami jelentősen csökkenti a belső alkatrészek munkáját).

Emellett persze a lehető leghamarabb hűvösebb és árnyékosabb helyre kell vinnie a telefont, ha túl meleg lenne. Vegyük le a töltőről, ha töltődik, és távolítsuk el a tokot, ha van ilyen a telefonon. Érdemes a kikapcsolt telefont egy sötét és hűvös sarokba tenni, és békén hagyni egy órára, meg fogja hálálni.

A Samsung még azt is javasolja, hogy a telefon túlmelegedésének megelőzése érdekében tartsuk naprakészen az operációs rendszert és az alkalmazásokat. Emellett csakis hivatalosan jóváhagyott kábeleket és töltőt használjunk a telefonhoz, mert előfordulhat, hogy nem is a telefon, hanem a töltéshez használt eszköz okolható a túlmelegedésért.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!