szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Börtönbe kerülése után jó útra tért, Kevin Mitnick meg is írta a saját történetét.

Vasárnap elhunyt az 59 éves, legendás, jó útra tért hacker, Kevin Mitnick – írja a The New York Times. Évekkel ezelőtt diagnosztizáltak nála hasnyálmirigyrákot, ennek a szövődményeibe halhatott bele a Pittsburghi Egyetem Orvosi Központjában, ahol halála előtt kezelték. Egy Las Vegas-i temetkezési vállalat szerint Mitnicket a felesége, Kimberley Mitnick gyászolja, aki a férfi első gyermekével terhes épp.

Mitnick egykor az Egyesült Államok egyik legkeresettebb számítógépes bűnözője volt. Leginkább egy kilencvenesévekbeli bűncselekménysorozat tette hírhedté: több ezer adatfájlt és hitelkártyaszámot lopott el számítógépekről Amerika-szerte.

Sőt, a hatóságok szerint bejutott az USA telefon- és mobilhálózataiba, illetve kormányzati, vállalati és egyetemi számítógépes rendszereket is megrongált.

Az FBI 1995-ben, több mint két évig tartó hajtóvadászat után fogta el, a San Franciscó-i államügyészség szerint ekkorra már több millió dollár értékű vállalati üzleti titkokhoz fért hozzá. Három évvel később, miközben Mitnick a bíróságon az ítélethirdetésre várt, őt támogató hackerek egy csoportja több órára megbénította a New York Times honlapját.

Mitnick végül alkut kötött az ügyészséggel, mivel bűnösnek vallotta magát, 46 hónapos börtönbüntetéssel megúszta. Annyira tartottak ugyanakkor tőle, hogy a büntetésének részeként a szabadulását követő három évben csak a felügyelőtisztjének engedélyével használhatott mobiltelefont, illetve számítógépet.

Miután 2000-ben kiengedték a börtönből, biztonsági tanácsadóként, íróként és nyilvános előadóként kezdett új karriert.

Megírta a saját történetét is, amit 2011-ben Ghost in the Wires címmel adott ki. E szerint a memoár szerint Mitnick, aki elvált szülők gyerekeként nőtt fel Los Angelesben, magányos gyerek volt, és bűvésztrükkök tanulásával szórakoztatta saját magát.

Már 12 évesen rájött, hogyan tudja kijátszani a buszjegyvásárlást (ehhez egy 15 dolláros lyukkártyát és kikukázott, korábban már érvényesített buszjegyeket használt). Középiskolában pedig telefontársaságok kapcsolóinak és áramköreinek megszállottja lett.

Hacker sztori - mikor kezdődött a kiberháború?

Bizonyára megkapjuk majd a kommentekben, hogy helytelenül használjuk a „hacker" szót, mivel nem is minden hacker...

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!