szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A NASA Perseverance nevű marsi járműve ezúttal egy konglomerátum nevű kőzetrétegből vett mintát, amelyből reményeik szerint sok információt nyerhetnek majd ki a tudósok.

Folyamatosan dolgozik a Marson a NASA robotja, a Perseverance, ősi élet nyomai után kutat. Ehhez mintákat vesz a talajból és a kőzetekből, nemrég már a 20. minta begyűjtését is sikerült elvégeznie. Ehhez egy ősi folyó medrét fúrta meg a rover, a minta pedig egy konglomerátumként ismert, üledékes kőzetek csoportjába sorolt kőzetből származik. Ilyesmi akkor keletkezik, amikor különböző típusú és méretű kavicsok és sziklák egy lágyabb üledék ragasztja össze. Ilyen lehet az iszap.

Ken Farley, a NASA tudósa szerint bár a víz évmilliárdokkal ezelőtt elpárolgott a bolygó felszínéről, a kőzetekben rengeteg információ lehet arról, milyen körülmények uralkodtak a keletkezése idején, és volt-e élet a marsi folyóban.

A mostani minta azért is fontos, mert a bolygó távolabbi részeiről is információt hordozhat. A folyó több százkilométeren át hordozhatta magával a kőzetet, mielőtt lerakta azt azon a helyen, ahol most a rover rátalált. Ilyen távolságot a szerkezet nem fog tudni megtenni, így a kőzet elemzésével anélkül kaphatunk majd képet a bolygó más részeiről, hogy oda kellene menni – írja az Interesting Engineering.

Rekordmennyiségű oxigént termelt a NASA a Marson

Minden eddigi teljesítményét sikerült felülmúlnia annak a kenyérpirító méretű eszköznek, amellyel a NASA a Marson igyekszik oxigént előállítani.

A tervek szerint a begyűjtött mintákat egy újabb küldetés segítségével hozzák majd vissza a NASA tudósai a Földre. Ez a projekt azonban nemrég veszélybekerült, kiderült ugyanis, hogy az amerikai kormányzat nem ad rá annyi pénzt, mint amennyi a megvalósításhoz szükséges lenne. Emiatt minimum csúszhat a projekt, rosszabb esetben viszont törölhetik azt.

Ez utóbbira szerencsére viszonylag kicsi az esély, hiszen az eddig már igen komoly összeget költött a NASA a projektre, így ha törölnék a programot, azzal az egész eddigi munka kárba veszne.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!