szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Glasgow-i Egyetem kutatói egy más problémára már régóta használat módszert próbáltak ki a humán papillomavírus (HPV) által okozott daganatos megbetegedések kezelésére. Azt találták, hogy a hatékonyabb lehet, mint a jelenlegi eljárások.

Egy kevésbé invazív módszerrel is lehetne kezelni a HPV által okozott rákos megbetegedéseket, valamint a gentiális szemölcsöket, vélik a Glasgow-i Egyetem víruskutató központjának tudósai, akik szerint az a mikrohullámmal működő eszköz, amellyel másféle szemölcsöket régóta kezelnek, alkalmas lehet erre a feladatra is.

Szinte az összes méhnyakrákot, valamint a hüvelyi és szeméremtesti, illetve a pénisz- és a végbélnyílás legtöbb daganatát a HPV okozza. Jelenleg ezek többségét az érintett sejtek, valamint néhány szövet kimetszésével igyekeznek kezelni. Ez hatékony, ugyanakkor rendkívül kellemetlen lehet, vérzést és gyulladást is eredményezhet. A méhnyak kezelése pedig növeli a későbbi teherbeesés során a koraszülés kockázatát.

Az egyetemen kutató Sheila Graham vezetésével keresett egy csapat új megoldást a problémára. A Swift nevű készülékre is felfigyeltek, amellyel a szemölcsöket is szokták kezelni. A gép egy miniatűr szondával juttatja el a mikrohullámú energiát a sejtekhez, nagyjából 45-48 Celsius-fokra hevítve őket. A módszer előnye, hogy az egészséges sejteknek nem esik bántódásuk.

Illusztráció.
Túry Gergely

Graham a kísérletek során a vírusos szemölcsök kezelésére használta fel a módszert, és 76 százalékos hatékonyságot ért el. Ez jóval több mint a lefagyasztásos módszer 33 százalékos hatékonysága. A kezelés után ráadásul az immunsejtek is koncentrálódtak az adott helyre, így elpusztították a maradék vírust.

A kutatók laboratóriumban nevelt rákos szöveteken is kipróbálták a gépet, az eredmények pedig igen biztatóak. A Lancet eBioMedicine című tudományos lapban megjelent tanulmány szerint a kezelés beindította a p53 nevű molekula termelődését is, amely a rákos vagy rákmegelőző sejteket arra készteti, hogy felismerjék, hogy megsérültek, és beindítsa náluk az önmegsemmisítő folyamatot.

A csapat azt reméli, hogy még ebben az évben megkezdhetik a klinikai vizsgálatot, hogy kiderüljön, valós környezetben hogyan teljesít a megoldás.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!