szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A NASA kutatói négy évtizeddel ezelőtt dolgozták ki a nikkel-hidrogén akkumulátort, amit a Nemzetközi Űrállomás és a Hubble űrteleszkóp is használ. Egy amerikai cég állítja, megfizethető formában, földi alkalmazásra dolgozta át a technológiát.

Az EnerVenue egy fenntartható, hosszú távon is használható akkumulátortechnológiát fejleszt. Bár az alapja űrbéli – a NASA például a Nemzetközi Űrállomáson és a Hubble űrteleszkóp áramellátásához is alkalmazza –, a most készülő megoldást már a Földön lehetne használni – írja az Interesting Engineering.

A NASA nikkel-hidrogén akkumulátor-technológiája jól használható az űrben, mert ellenáll a szélsőséges körülményeknek – például a gyors és extrém hőmérsékletingadozásnak. Emiatt biztonságos és sokáig bírja, újrahasznosítható, nem termel mérgező hulladékot, kémiai összetételük miatt pedig nem okoznak tűzveszélyt. A probléma alapvetően az, hogy rendkívül drága konstrukcióról beszélhetünk.

Otthonra is jól jönne: a NASA műholdja 200 gigabit / másodperc sebességgel mozgatott adatokat az űr és a Föld között

Saját korábbi rekordját is megkétszerezve tudott elképesztő sebességgel adatot továbbítani a NASA TBIRD-műholdja, amellyel az amerikai űrhivatal a hagyományos rádióhullámokat váltó lézeres kommunikációt teszteli.

Az EnerVenue a Stanford Egyetem tudósa, Ji Csuj ötletére épít. Csuj a NASA nikkel-hidrogén akkumulátorát dolgozta át, hogy a Földön egy jóval olcsóbb verzióját lehessen használni.

Jorg Heinemann, a cég vezetője szerint az új technológia hosszú távon helyettesítheti a hagyományos akkumulátorokat, és az újfajta telepek jóval biztonságosabbak lesznek, mint a hagyományos lítium-ion pakkok.

1000-szer ellenállóbb anyagot fejlesztett a NASA, 1093 Celsius-fokon sem törik el

A jövőben űrhajók és egyéb űreszközök alkatrészeinek előállításához használhatják azt a 3D-nyomtatással készülő ötvözetet, ami csak rendkívül magas hőmérsékleten válik törékennyé

Az EnerVenue jelenleg azon dolgozik, hogy egy 93 ezer négyzetméteres gyárat nyisson, ahol ígérete szerint megfizethető telepeket gyárthat.

Az új akkumulátorok 30 ezer töltési ciklust bírnak ki – vagyis ennyiszer lehet őket feltölteni és lemeríteni anélkül, hogy jelentős mértékben veszítenének kapacitásukból –, ami akár 30 éves működést is lehetővé tesz.

A cég úgy látja, hogy a technológia a megújuló energiaforrások felhasználását is elősegítheti, az ezekből származó energiát ugyanis hatékonyabban lehet tárolni. A vállalat úgy véli, hogy később az emberek otthonába is bekerülhet majd a fejlesztés.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!