szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Saját korábbi rekordját is megkétszerezve tudott elképesztő sebességgel adatot továbbítani a NASA TBIRD-műholdja, amellyel az amerikai űrhivatal a hagyományos rádióhullámokat váltó lézeres kommunikációt teszteli.

Egészen elképesztő, másodpercenként 200 gigabites sebességgel küldött adatokat a Földre NASA zsebkendőtartó-méretű kis műholdja, lézeres kommunikáció segítségével – ez pedig új rekordot jelent. A TeraByte InfraRed Delivery (TBIRD) nevű rendszer az űrből a földi állomásra küldött adatokkal érte el ezt a nagy eredményt, ráadásul a saját rekordját döntötte – és duplázta – meg, ami 100 gigabit/másodperc volt.

„A 100 gigabit/másodperces sebesség júniusi elérése úttörő volt, és most megdupláztuk ezt az adatátviteli sebességet – ennek képessége megváltoztatja az űrbéli kommunikáció módját” – magyarázta a NASA közleményében Beth Keer, a TBIRD misszióvezetője.

Mint a Gizmodo felidézi, a TBIRD-öt még 2022 májusában indították útnak, és a NASA Pathfinder Technology Demonstrator 3 (PTD-3) műholdja állította pályára. A miniatűr műholdat kimondottan úgy tervezték, hogy tesztelje a lézeres kommunikációt az űr és a földi adatküldéshez.

Az egész világon 5G-t biztosítana egy szolgáltató, még ott is, ahol amúgy nincs térerő

Kimondottan a különféle online kapcsolódásra képes kütyüinket összefogó dolgok internetéhez biztosítana 5G-s hálózatot a Sateliot műholdja ott, ahol a földi mobilhálózatok nem elérhetőek. A tervek szerint egyszer majd 250 ilyen GroundBreaker fedné le a teljes Földet.

A NASA jelenleg rádióhullámokkal továbbít adatokat az űrben keringő eszközeinek, ami egy igen hétköznapi technológia: olyan, mint amit az autórádiók vagy a mobilhálózatok is használnak.

A NASA egy érzékletes példát is hozott, micsoda ugrás lenne átállni a lézerre: mintha a betárcsázós internetet cserélnénk le korszerű, nagysebességű technológiára – például optikai internetre.

Ez a NASA előtt is több lehetőséget nyitna meg, és a tudományos felfedezéseket is segítené a jövőben.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!