szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A NASA Parker Solar Probe napszondája 2024-ben kerül majd a legközelebb a Naphoz, addigra éri el a csúcssebességét is.

Augusztus 21-én ismét a Vénusz közelében repül majd el a NASA napszondája, a Parker Solar Probe. Ez már a hatodik alkalom lesz, hogy az eszköz megközelíti a Naprendszer második bolygóját.

Az Interesting Engineering szerint a földi irányítás augusztus 3-án több parancsot is küldött a Parker számára, hogy egy apró pályamódosítást hajtson végre. A hajtóműve alig 4,5 másodpercig működött, ám ennyi idő elegendő volt, hogy irányba álljon, és a sebessége is megfelelő legyen a repüléshez.

Az űreszköz jelenleg 8,7 mérföldet tesz meg másodpercenként, ami 50 404 km/h sebességet jelent. A mostani manőver elenyésző mértékben módosította a sebességét, ugyanakkor elengedhetetlen volt ahhoz, hogy megfelelő pályára álljon a megközelítéshez. Ez azért fontos, mert a Parker így tudja a lehető legjobban kihasználni a Vénusz gravitációs erejét.

Elkapta a napszelet a NASA napszondája

A NASA Parker Solar Probe szondája ötödik éve tanulmányozza a Napot. Egy 2021 végén végzett mérésnek lett meg most az eredménye. Azért is rendkívül fontos, mert a napszél forrásának megértése segíthet pontosabban előrejelezni az űridőjárást és a napviharokat, amelyek hatással lehetnek a Földre.

Az egység 635 275 km/h sebességgel közelíti majd meg a Napot, amelynek felszínétől körülbelül 7,2 millió kilométerre lesz. A NASA szerint a szonda ezzel megdönti a távolsági és a sebességi rekordját is. Ezt követően a Parker újra visszatér a Vénuszhoz, majd ismét a Nap felé veszi az irányt, és a következő alkalommal már csak 6,2 millió km-re lesz tőle. (Összehasonlításként: a Föld 149 millió km-re van a Naptól.) Ekkor, 2024-ben, már 700 ezer km/h lesz a szonda sebessége.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!