szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az emberiség történelmében még nem volt példa arra, hogy egy olyan nagy csillagot emésszen fel egy fekete lyuk, mint amekkora az ASASSN-14li kódjelű esemény során pusztult el. Az ilyen események erős, fényes röntgensugarakat bocsátanak ki.

A csillagok életciklusából talán a szupernóva az egyik legismertebb jelenség: ez az, amikor egy Napnál nagyobb tömegű csillag végső robbanással megsemmisül. Vannak azonban olyan égitestek, amelyek nem érik meg, hogy elfogyjon belőlük az üzemanyag – mert találkoznak egy fekete lyukkal. Ha túl közel kerül a két objektum egymáshoz, a fekete lyuk gravitációja elkezdi magába szívni a csillag anyagát, majd végül az egészet felemészti. Ez az úgynevezett árapály-katasztrófa (tidal-disruption event, TDE).

Ha a csillagot egy galaxis középpontjában található szupermasszív fekete lyuk emészti fel, akkor a folyamat akkora energiát szabadít fel, ami gyakran túlragyogja magát a galaxist is. Az ilyen események erős, fényes röntgensugarakat bocsátanak ki, amelyeket a tudósok nagy teljesítményű obszervatóriumok segítségével észlelhetnek.

A Michigani Egyetem kutatói a NASA tudósaival közösen egy olyan eseményre bukkantak, amely során egy szupermasszív fekete lyuk egy gigantikus csillagot emésztett fel. Az erről szóló tanulmányt az Astrophysical Journal Letters című tudományos lap friss számában közölték.

Az ASASSN-14li kódjelű esemény nyomait még 2014-ben fedezték fel, ami tőlünk 290 millió fényévre játszódott le. Ezzel ez az eddigi legközelebbi TDE, amit regisztráltak a szakemberek, ami páratlan lehetőséget adott arra, hogy közelebbről is meg tudjanak vizsgálni egy ilyen eseményt.

A kutatók szén és nitrogén jelenlétét mutatták ki a fekete lyuk körül, ami egykoron a csillag magjának része lehetett. Ezek jelenlétéből azt is ki lehetett számolni, hogy nagyjából háromszor akkora tömege lehetett a csillagnak, mint a Nap. Ezzel ez lett az eddigi legnagyobb ilyen égitest, amit felemésztett egy fekete lyuk.

Megtalálták az eddigi legtávolabbi szupermasszív fekete lyukat, 9 millió Nap tömegével bír

Nagy segítség lehet a tudósoknak a fekete lyukak evolúciójának megértéséhez annak az objektumnak a részletekbe menő megismerése, amely szupermasszív volta ellenére meglehetősen könnyű.

A közelmúltban ugyanakkor a csillagászok egy másik csoportja meglepő felfedezést tett. Egy olyan hatalmas csillag maradványaira bukkantak, ami 14-szer nagyobb volt a Napnál, és szintén széttépte egy fekete lyuk. Azt azonban, hogy valóban TDE-ről van szó, egyelőre nem sikerült bebizonyítani, így az eredményük még mindig megerősítésre vár.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!