szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A joghurtot egészséges terméknek tartják, azonban még jobb lehet, ha nem tejből készülőt, hanem növényi alapút fogyasztunk belőle – állítják amerikai kutatók, miután elvégezték több száz joghurt tápértékelését.

Ritkán kerül szóba a környezetvédelemmel kapcsolatban a tejipar, holott egy igazi mumusról van szó: a globális állattenyésztés közel 15 százalékkal járul hozzá az üvegházhatású gázkibocsátáshoz, és ennek mintegy harmadáért a tejtermelés a felelős. Itt kerül a képbe a kedvelt tejtermék, a joghurt is, amely jelentős részét teszi ki a tejfogyasztásnak. A ZME Science számszerűsíti is ezt: az Egyesült Államokban fogyasztott tejtermékek 6,3 százaléka joghurt.

Nem véletlen, hogy egyre többször kerülnek szóba a növényi alapú joghurtok, amelyeket a tejalapúak környezetbarátabb alternatívájaként emlegetnek. Kevesebb földet igényeknek, és kevesebb üvegházhatású gáz kerül a levegőbe az előállításuk során – azonban nm csupán ez a tény késztette arra a Massachusettsi Egyetem kutatóit, hogy foglalkozzanak a növényi alapú joghurtokkal. A szakemberek ez utóbbiakat és a tejből készülteket hasonlították össze a tápértékük szempontjából, miután meglehetősen hiányosnak találták ezt a kutatási területet.

Szed valamilyen vitamint? És étrend-kiegészítőt? Vigyázzon, lehetnek rossz kombinációk

Sokan gondolhatják úgy, hogy a vitaminokat, étrend-kiegészítőket akár együtt is nyugodtan be lehet szedni, hiszen ezek nem gyógyszerek, nem tudnak bajt csinálni. Ez azonban nem teljesen igaz.

Összesen 612 különféle, 2016 és 2021 között piacra került joghurt tápanyag-információit gyűjtötték össze, és olyan tápanyagok alapján hasonlították össze a joghurtok tápanyag-sűrűségét, mint a fehérje, a rost, a vas, az összcukor és a nátrium. A vizsgált joghurtok közül 159 teljes zsírtartalmú termék volt, 303 zsírszegény vagy zsírmentes, 66 kókuszból készült, 44 mandula-, 30 kesudió- és 15 zabjoghurt volt. Rangsorolták őket tápanyagsűrűség szerint: az élre a mandula- és a zabjoghurt került, elsősorban az alacsony cukor-, nátrium- és zsírszint miatt.

A kutatók úgy vélik, hogy a Frontiers in Nutrition folyóiratban részletezett eredményeiket az élelmiszeripar is felhasználhatja a növényi alapú joghurtok összetételének javítására. Persze egy teljes átállás a tejtermékről a növényi alapúra nagy változás lenne mind a táplálkozási, mind az érzékszervi profilban, ami negatív hatással lehet az értékesítésre, azért is javasolják a kutatók a hibrid, növényi és tejalapú joghurt létrehozását. A turmixolás teljes fehérjét biztosítana, a tejes rész pedig segíthet a zselésítő szerkezet kialakításában.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!