szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Arenaerpeton supinatus nevet kapta az a faj, amelynek nyomait évtizedekkel fedezték fel – a kutatók szerint ritka az ilyen lelet.

Kerti támfalnak szánta egy ausztrál csirketenyésztő azokat a köveket, amelyeket kőbányából szerzett még az 1990-es években – kiderült azonban, hogy egy 240 millió éve élt kétéltű fosszíliáját rejtik a megszerzett kövek, mely a ma is élő kínai óriásszalamandra (Andrias davidianus) őse lehet, írja a BGR.

A gazda a felfedezést követően egy ausztrál múzeumnak adományozta a fosszíliát és a köveket – két évtizeddel később pedig nevet is kapott a kétéltűfaj: Arenaerpeton supinatus.

UNSW Sydney/Richard Freeman

Az állat a triászkorban élhetett 240 millió éve, ugyanakkor a fosszília pontos kora nem világos. A kutatók szerint a lelet azért különleges, mert gyakorlatilag teljes képet ad az állat csontvázáról – jelen példánynak még a feje is a testén van, a lágyszövetek nyomainak megléte pedig még ritkább, részletezik a Journal of Vertebrate Paleontology folyóiratban megjelent tanulmányban.

A szakemberek folytatják a kínai óriásszalamandrára nagyban hasonlító Arenaerpeton supinatus tanulmányozását, hogy még többet megtudhassanak róla.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!