Új kozmikus hőse van Amerikának, már 362 napja van odafönt a NASA űrhajósa
Frank Rubio, a NASA űrhajósa még 2022 szeptemberében indult el a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére, egy nem várt hiba miatt pedig a hat hónapos küldetését újabb hat hónappal toldották meg.
hvg.hu
Új amerikai rekord született a világűrben. A NASA közlése szerint mostantól Frank Rubio, a szervezet űrhajósa az, aki elmondhatja magáról: a leghosszabb küldetést teljesíti a Nemzetközi Űrállomás (ISS) fedélzetén.
Rubio szeptember 11-én, magyar idő szerint 19 óra 39 perckor döntötte meg a korábbi rekordot. Mark Vande Hei még 2022-ben állította be azt 355 nap 3 órával és 45 perccel, ami mostantól már csak a második helyre elegendő. A tudós egyébként a tervek szerint szeptember 27-én tér majd vissza a Földre, addigra bőven megdönti az egy évet is.
Astronaut Frank Rubio has just set a new U.S. spaceflight record, eclipsing the previous record of 355 consecutive days aboard the @Space_Station. This is now the single longest mission for any of our @NASA_Astronauts.
Rubio a NASA 69. űrexpedíciójának résztvevőjeként utazott a Nemzetközi Űrállomásra, ahol legalább 371 napot tölt el. Az űrhajós 2022. szeptember 21-én indult el az űrállomásra a Szojuz MS-22 fedélzetén. Eredetileg hat hónapon át tartott volna a küldetése, ám a Szojuz hűtőfolyadék-szivárgása miatt további hat hónappal hosszabbították meg azt.
Az ABC Goog Morning America című műsorában nemrég arról beszélt, hogy megtiszteltetés számára, hogy olyan emberek közé tartozhat, akik egy éven át voltak fent a világűrben. Mint mondta, az űrhajósok a jövőben egyre több időt töltenek majd az űrben, a NASA ugyanis így készül fel a Hold-missziókra és a Mars-utazásra.
Rubio szerint a rekord abból a szempontból is fontos, hogy segít megtanulni, mit tud elviselni az emberi szervezet, és hogyan alkalmazkodik a mikrogravitációhoz.
Rubio az elmúlt egy évben számos kísérletet hajtott végre, többek között azt, hogy hogyan lehet az ISS fedélzetéről olyan robotokat irányítani, amelyek a Földön vannak.
A politikai haszonszerzést szolgáló, észszerűtlen beavatkozások sorába illik a készpénzfizetés alkotmányos joga. A szabályok ráadásul néhol nem is egyértelműek, és komoly versenyhátrányt okozhatnak a magyar piaci szereplőknek.