szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Birminghami Egyetem kutatói szerint mindegy, hogy nikotinos vagy nikotinmentes az e-cigaretta, ha használjuk, jelentős mértékben nőhet a tüdőkárosodás veszélye.

Az elektromos cigaretta továbbra is nagy népszerűségnek örvend, pedig már nem egyszer bebizonyították, hogy nem sokkal egészségesebb a hagyományoshoz képest. Az Egészségügyi Világszervezet korábban károsnak minősítette az ilyen dohánytermékeket, melyek például obstruktív tüdőbetegséget okozhatnak.

Ezúttal a Birminghami Egyetem tudósai vizsgálták meg, milyen egészségügyi kockázata lehet az e-cigaretták használatának. A Journal of Allergy and Clinical Immunology című tudományos lapban közzétett tanulmány elkészítése során 40 olyan embertől vettek vérmintát, akik sosem dohányoztak, és sosem használtak e-cigarettát. Ezután a vérből kinyert neutrofileket ízesítőanyagot nem tartalmazó e-cigaretta-füstnek tették ki. Ez összesen 40 szippantásnak megfelelő mennyiséget jelentett.

A minták felét nikotinos, míg a másik felét nikotinmentes gőzzel kezelték.

Kiderült, hogy az e-cigaretta gőze megakadályozhatja a frontvonalban lévő immunsejtek, a neutrofilek – a szervezetben leggyakrabban előforduló fehérvérsejtek – normális működését, mivel már egy kis füstnek való kitettség is csökkenti a sejtaktivitást.

Bár a neutrofilek életben voltak, lebénultak, így nem tudták volna megvédeni az emberi szervezetet a kórokozóktól. Kiemelték: az eredmény alapján mindegy, hogy valaki nikotinos vagy nikotinmentes e-cigarettát szív.

E-cigarettát szív? Elkeserítő hírt kapott a tüdeje: nézze meg, mit művel az egerekben

Elváltozások széles körét okozhatja az e-cigaretták közben keletkező gőz - mutatott rá egy egereken végzett kísérlet után friss tanulmányában egy amerikai kutatócsoport.

David Thickett, a tanulmány társszerzője magyarázza: egészséges állapotban a neutrofilek általában úgy védik a tüdőt, hogy a vérből a potenciális károsodás területére vándorolnak.

A korábbi kutatások arra utalnak, hogy a neutrofilek a sejtekben felhalmozódó mikrofilamentum (aktin) miatt nem tudják megfelelő módon újraszervezni önmagukat. A filamentumok hálózatba rendeződhetnek át, hogy segítsék a sejt alakjának megváltoztatását. A neutrofilek ezen tulajdonság segítségével vándorolnak el a veszélyeztetettnek minősített területre.

A friss eredmények arra utalnak, hogy kifejezetten hosszú távon is negatív következményekkel számolhat, aki e-cigarettát szív.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!