szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Brit és amerikai kutatók közös munkájának eredménye az a mesterséges intelligencia, amely a vírusok evolúciójából kiindulva jó előre jelzi, melyik variáns lehet a jövőben a domináns.

A járványok elleni védekezést jelentős mértékben megnehezíti, hogy a betegséget okozó vírus gyakran mutálódik, így egy kifejlesztett vakcina nem biztos, hogy egy év múlva is ugyanúgy hatásos lesz. Elég csak az influenzavírusra gondolni, ami ellen évről évre újabb védőoltásra van szükség többek között a mutációk miatt.

De mi lenne, ha meg lehetne jósolni, hogyan mutálódik egy vírus? Elég időnk lehetne arra, hogy felkészüljünk az érkezésére. Ezen gondolat mentén indultak el a Harvard Medical School és az Oxfordi Egyetem tudósai is, az eredmény pedig egy olyan mesterséges intelligencia lett, amelyről állítják, képes megjósolni, hogyan fog mutálódni egy vírus.

Az Interesting Engineering bemutatása szerint az EVEscape nevű eszköz egyesíti az evolúciós szekvenciák modelljét, amely előrejelzi a vírus lehetséges elváltozásait, valamint átfogó biológiai és szerkezeti részleteket ad a vírusról. Ezek együttesen már elegendők ahhoz, hogy a rendszer megjósolja, milyen vírusmutáció felbukkanása a legvalószínűbb a jövőben.

AFP / JUAN MABROMATA

Hogy leteszteljék a modell pontosságát, 2020 januárjáig töltötték fel adatokkal az eszközt, majd megnézték, hogy – a gyakorlatban megtörtént fejlemények ismerete nélkül – mennyire pontos jóslatokat ad a különböző mutációk felbukkanására. Kiderült, az EVEscape pontosabb jóslatot adott erre, mint a jelenlegi modellek.

A rendszer több ezer koronavírus-mutáció közül is ki tudta választani azt, hogy melyik okozhatja a legtöbb megbetegedést a jövőben – előrejelzésében azokat mutatta ki, melyek a valóságban is problémát okoztak az elmúlt években.

A fejlesztést jelenleg valós időben használják, hogy előre tudják jelezni, milyen variáns dominanciája lesz várható a következő időszakban.

A Nature visszadobta az mRNS-ről szóló tanulmányt - ami utána következett, az már történelem

Karikó Katalin úttörő munkássága új korszakot nyitott sokféle betegség kezelésében és megelőzésében - hangsúlyozzák a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) hétfői közleményében annak kapcsán, hogy a 2023-as orvosi-élettani Nobel-díjat Karikó Katalin és Drew Weismann kapták megosztva az mRNS-alapú vakcinák kifejlesztését megalapozó felfedezéseikért.

Az EVEscape emellett arra is használható, hogy megnézzék vele, a különböző vakcinák mennyire lehetnek hatásosak az egyes mutációk ellen. Ez szintén hozzájárulhat a védekezés eredményességének javításához.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!