szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Csak az előző hónapban 514 támadást indítottak globálisan a rosszindulatú felek, mely új rekord – és jelentősen felülmúlja a márciusi, akkor szintén rekordnak számító értéket.

A hírekben egyre többet hallani a zsarolóvírusos (ransomware) támadásokról, és úgy tűnik, mindez nem véletlen: bár az augusztus viszonylag nyugodt volt ilyen téren, szeptemberben már példátlan méreteket öltött – derül ki az NCC Group adataiból.

Mint az kiolvasható, az előző hónap során összesen 514 támadást indítottak a rosszindulatú felek, mely lényegesen felülmúlja a márciusi 459-es értéket. Ez utóbbiba egyébként a Clop támadássorozata is beletartozott, mely jelentős hatással volt az eredményekre.

Érdekesség azonban, hogy a Clop szeptemberben nem mutatott aktivitást – ez pedig jelentheti azt, hogy a csoport a következő nagy támadását készíti elő.

Mindent azonnal leállítottak - közleményt adott ki a Sony az ezreket érintő hackertámadásról

Összesen nagyjából 6800 személy adatai kerültek nyilvánosságra egy, a Sony ellen indított hackertámadásban, melynek tényét most maga a cég is megerősítette.

Akik azonban nem tétlenkedtek, azok a LockBit 3.0 – ők indították a legtöbb, 79 támadást, míg a második helyen a LostTrust 53-mal, majd a BlackCat 47-tel. Mint a Bleeping Computer kiemeli, a LostTrust új szereplő, melynek fényében figyelemre méltó, hogy rögtön a második helyen végeztek.

Ezt a csoportot a MetaEncryptor utódjának gondolják, és már most megannyi szervezet hálózatát titkosították sikerrel, egyes esetekben adatszivárgást is okozva.

Zsarolóvírus-támadások 2022-ben és 2023-ban.
NCC Group

Ami a célpontokat illeti, a szeptemberi támadások 50 százaléka amerikai szervezetek ellen indult, Európa pedig 30 százalékos értékkel követi. A dobogó legalsó fokán Ázsia áll, 9 százalékkal.

A legtöbbször – 169-szer – támadott szektor az ipar volt, a második helyen 94 támadással a fogyasztói szektor állt (hotelek, média, kereskedelem), de a technológiai üzletágat is 52 esetben célozták meg.

A támadásban érintett iparágak.
NCC Group

Mint az NCC Group jelentése kiemeli, ez év januárja és szeptembere között már csaknem 3500 támadást rögzítettek, és ez az év végére akár a 4000-et is elérheti. Egy másik szervezet, a Chainalysis korábbi elemzése szerint 2023 rekord év lehet, már ami a zsarolóvírus-támadásokból a támadók zsebébe vándorló összegeket illeti.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!