szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Jó befektetés volt a bitcoin egy San Franciscóban élő svájci férfi számára, ugyanis jelenleg közel 240 millió dollárt ér a kriptovalutája. Pontosabban érne, ugyanis egy titkosított pendrive-on tárolta, amihez elfelejtette a jelszót. Lenne, aki segíteni tudna, de a férfi egyelőre visszautasította a felajánlást.

A történet 2011-re nyúlik vissza, amikor Stefan Thomas programozó animált videót készített „Mi a bitcoin?" címmel egy bitcoin-rajongó számára Svájcban. A videóért – stílszerűen – 7200 bitcoint kapott, akkor az érmék két dollárt értek egyenként. Azóta igencsak felment az értékük, egy bitcoin ma több mint 34 ezer dollár, azaz az egykori kifizetés ma közel 240 millió dollárt (azaz 87 milliárd forintnak megfelelő összeget) ér.

És itt jön a csavar a történetbe. Thomas egy jelszóval védett IronKey pendrive-on helyezte el a bitcoinokat, majd nem is foglalkozott velük. Időközben el is veszítette azt a papírt, amire felírta a jelszót. Most hozzáférne kriptovalutájához, de – jelszó hiányában – sajnos nem tud, ráadásul a pendrive tíz helytelen próbálkozás után minden tárolt tartalmat megsemmisít. Eddig már volt nyolc próbálkozása, úgyhogy már csak kettőre van lehetősége, utána pedig örökre elvesznek a bitcoinjai.

IronKey pendrive
Amazon

Fel is vett két csapatot, hogy próbáljanak betörni a rendszerbe, és van egy harmadik hacker-csoport is, akik kész megoldással állnának elő. Az elveszett kriptovaluták visszaszerzésére szakosodott seattle-i Unciphered startupról van szó. A cég egy meggyőző demonstrációt is tartott a Wired újságírójának. Az újságíró véletlenszerűen generált három kifejezést, és jelszóként beállította egy titkosított IronKey S200 USB pendrive-on. A meghajtót elküldte a Uncipherednek. Következő nap már vissza is küldték a megfejtett jelszót.

Mint említettük, az IronKeyt úgy tervezték, hogy véglegesen törölje a tartalmát, ha valaki tízszer helytelen jelszót ad meg. Azonban a Unciphered hackerei kifejlesztettek egy olyan jelszófeltörő technikát (ezt természetesen senkivel sem hajlandók megosztani), ami gyakorlatilag végtelen számú próbálkozásra ad nekik lehetőséget. A Wired újságírójának elmondták, hogy a jelszó feltörése egy nagy teljesítményű számítógép segítségével 200 billió próbálkozást vett igénybe.

A Unciphered csapata közel nyolc hónapot töltött az IronKey e specifikus, évtizedes modelljének feltörésére szolgáló képesség kifejlesztésével, és nem véletlenül. Ők is hallották a svájci programozó történetét, és úgy gondolták, kellő jutalék fejében, segítenek neki. Van azonban egy kis bibi: még csak szóba sem került a jutalék, ugyanis Thomas visszautasította az ajánlatukat.

Egy évvel korábban ugyanis már megállapodott két másik csapattal. Ráadásul – igazi gentlemanként – mindegyiküknek fizet, bármelyikük találja meg a megoldást. Több időt szeretne hagyni ezeknek a csapatoknak a probléma megoldására, annak ellenére, hogy egyik csapat sem mutatta jelét az Unciphered által már megvalósított visszafejtési trükknek.

Meglehetősen fura helyzetbe került most a Unciphered – mutat rá a Wired. A kriptovaluta világának potenciálisan az egyik legértékesebb zárfeltörő eszközét birtokolják, de nincs zár. „Feltörtük az IronKeyt” – mondja a Unciphered műveleti igazgatója, hozzátéve, most Stefan Thomast kell megtörni, és ez sokkal nehezebb lesz.

Thomas egy e-mailt küldött a Wirednek, amelyben megerősítette, hogy visszautasította a Unciphered ajánlatát. „Már más szakértőkkel dolgozom együtt a helyreállításon, elköteleztem magam. Az persze lehetséges, hogy a jelenlegi csapat úgy dönt, hogy alvállalkozóként alkalmazza a Uncipheredet, ha úgy érzi, hogy ez a legjobb megoldás. Várnunk kell, és meglátjuk”.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!