Angliai és walesi kutatók arra voltak kíváncsiak, valójában mennyire kockázatosak a különféle edzésformák. Vizsgálatukban 61 különféle sportot és fizikai tevékenységet elemeztek, összehasonlító kockázatbecslést is kínálva.
A népszerű sportok közül a labdarúgásban 100 ezer résztvevőre jutó 6,56 sérülés jut évente, bár ez még mindig alacsony szám. A motorsport, a lovas tevékenységek és a vitorlázórepülés jóval veszélyesebbek, például a motorsportok esetén évente 100 000 résztvevőre vetítve 532 sérülésről számoltak be. Nem meglepő módon, az olyan tevékenységeknél volt a legkisebb valószínűsége a sérüléseknek, mint a futás vagy a golf. A futásnál évente 100 ezer résztvevőnél mindössze 0,7 sérülést regisztrálták. A különböző sportágak részletes sérülési adatait itt tekintheti át.)
A férfiaknál nagyobb átlagos sérülési arányt (6,4/100 ezer/év) tapasztaltak, mint a nőknél (3,3/100 ezer/év). A leginkább veszélyeztetett korcsoportok a 16-24 év közöttiek, valamint a 45-54 év közöttiek voltak.

Bár a legtöbb sport továbbra is biztonságos, a globális adatok a sporttal összefüggő sérülések növekvő tendenciáját jelzik. Például Victoria államban (Ausztrália) 2004 és 2010 között 24 százalékkal nőtt a kórházi ellátást igénylő sportsérülések száma. Egy másik jelentés szerint 2010 és 2015 között 500 százalékkal nőtt a súlyos motorsportbalesetek száma – mutat rá a ZME Science.
A kutatócsoport azt reméli, hogy tanulmányuk az első lépés lehet egy valós idejű adatelemzéssel ellátott nemzeti sérülésregiszter elkészítéséhez. Egy ilyen rendszer szabványosíthatja a sérülések dokumentációját, és gyorsan azonosíthatja areális kockázatokat. S hogy mi az értelme ennek? Erre jó példa a trambulinbiztonsági kezdeményezés az Egyesült Királyságban. Pár évvel ezelőtt a kerti trambulin-eladások fellendülésével a sérülések száma is megugrott. Válaszul a Royal Society for the Prevention of Accidents biztonsági irányelveket adott ki, és együttműködött a gyártókkal a trambulinok biztonságának fokozása érdekében.
A mostani vizsgálatokból az a következtetés is levonható, hogy a legtöbb edzésforma túlnyomórészt biztonságos, még azok is (például az országúti kerékpározás), amelyeket magas kockázatúnak tartanak. Bár nagyon fontos, hogy ne hagyjuk figyelmen kívül a lehetséges veszélyeket, a kutatók hangsúlyozzák, hogy a fitnesztevékenység egészségügyi előnyei messze meghaladják a kockázatokat.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.