A Jupiter a Naprendszer a legnagyobb bolygója, így aztán gravitációs ereje is van akkora, hogy a Naprendszer belseje fel tartó aszteroidákat képes letéríteni pályájukról, hogy aztán becsapódjanak a gázóriásba. Egy 2013-as szimuláció eredménye azt sugallta, hogy évente 12–60 olyan becsapódás történhet, amikor egy 5–20 méter átmérőjű aszteroida ütközik a bolygóval. (A nagyobbak már ritkábban: az 1,6 km átmérőjű égitestek 6000 évente csapódnak be a Jupiterbe.)
Tehát bár gyakoriak, de a Földről nehéz ezeket az ütközéseket detektálni. Az utóbbi évek éppen ezért igen szerencsésnek mondhatók: először 2019-ben sikerült egy ilyen jelenséget megfigyelni, majd ugyanez történt 2023 augusztusában. A két eseményben közös, hogy mindkét felvétel egy-egy amatőr csillagásznak köszönhető.
Ezúttal is egy amatőr csillagászt, a japán Szuzuki Kunihikót illeti a dicséret, aki november 15-én rögzítette az eseményt.
A kutatók egyelőre vizsgálják az eseményt, a fény erőssége ugyanis elárulhatja, hogy mekkora aszteroida ütközött a bolygónak.
Az ilyen felvételek azonban nemcsak azért érdekesek, mert látványosak: minél több ilyet sikerül tanulmányozni, annál többet tudhatunk meg a mögöttes mechanizmusokról, az így szerzett információt pedig aztán az exobolygók keresésénél is fel tudjuk használni.
Egyes elméletek szerint az olyan gázóriások, mint a Jupiter – megfelelő pozícióban elhelyezkedve – képesek megvédeni a csillagrendszerek belső bolygóit a nagyobb aszteroidáktól. Mások azonban úgy vélik, inkább csúzliként működnek: a csillagrendszer külső peremén lévő aszteroidákat felgyorsítva küldik tovább a belső bolygók felé.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.