szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több mint kellemetlen megállapításra jutottak a kutatók, amikor az erdőtüzek hatásait vizsgálták – ezek során ugyanis sok más egyéb mellett egy veszélyes nehézfém is létrejöhet, ami aztán a füsttel is terjedhet, valamint a talajban is kimutatható.

Az eddig is sejthető volt, hogy a nagy erdőtüzek füstje nem éppen egészséges, de egy új tanulmány most rámutatott: az intenzívebb erdőtüzek megemelik a levegőben egy mérgező fém, a chromium 6 (más néven: hexavalens króm) szintjét.

A kutatók 2019-es, kaliforniai erdőtűzből gyűjtöttek adatokat megállapításaikhoz, melyeket a Nature folyóiratban publikáltak. Mint kiderült: a nagy erdőtüzekben uralkodó elképesztő hő drasztikus mértékben felgyorsítja a természetben előforduló chromium 3 nehézfém átalakulását a már említett chromium 6-tá – ami még mérgezőbb.

Bizonyos növények ráadásul segítik növelni a tűz hőmérsékletét, így még nagyobb mennyiségű chromium 3 alakulhat át.

Mint a BGR a megállapításokat összegzi, a hexavalens króm a tűz füstje mellett az érintett területek talajában is fellelhető marad – akár egy évig is, míg a megfelelő mennyiségű csapadék hatására el nem elegyedik a talajban.

Erdő- és bozóttüzek Magyarországon: ritkán ég a lombkorona, de ettől még súlyos a helyzet

Az elmúlt 12 évben Magyarországon 2600-nál sosem volt kevesebb szabadtéri tűz, de olyan év is volt, amikor 16 ezernél is többször riasztották a tűzoltókat. A közvetlen kiváltó ok szinte mindig az emberi gondatlanság, de a mélyebb összefüggések között a globális felmelegedést, illetve a mezőgazdasági művelési módokat is meg kell említeni.

Különösen érintettek az erdőtüzek megfékezésén dolgozó tűzoltók, valamint a sebesülteket ellátó személyek.

A tanulmány kiemeli: a chromium 6 nagyobb mennyiségben rákot okozhat, így aki ki van téve az erdőtüzek mérgező füstjének, komolyan kell vegye a különféle óvintézkedéseket. Bár nem emelik ki, de a tűzoltók esetében a légzőmaszk jöhet szóba, míg a környéken élőknek akkor is célszerű lehet elhagyni a területet, akkor is, ha csak a füst veszélyezteti őket.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!