szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Összesen hatszor repül az eredetileg tervezettnél jóval közelebb a Naphoz az Osiris-Apex nevű űrszonda, hogy végül eljusson az Apophis aszteroidához.

A NASA még 2022 áprilisában jelentette be, hogy kibővíti az Osiris-Rex nevű űrszondája küldetését: a szerkezetnek nemcsak a Bennu aszteroidából származó mintákat kellett visszahoznia a Földre, hanem el kellett indulnia a bolygónkra nézve egyik legveszélyesebb aszteroida, az Apophis felé.

A Bennuból származó minták végül 2023 szeptemberében landoltak a Földön, az űrszonda pedig azóta már a módosított pályáján halad tovább. Az azóta már Osiris-Apex néven emlegetett szerkezetnek a Napot is meg kell közelítenie ahhoz, hogy megfelelő lendületet véve eljusson az aszteroidáig – írja a Gizmodo.

Ehhez jóval közelebb kell merészkednie a csillagunkhoz, mint azt eredetileg tervezték a mérnökök: egész pontosan 40,2 millió kilométerrel közelebb. Emiatt jóval nagyobb hőnek van kitéve, mint amire eredetileg felkészültek a szakemberek, ám jó eséllyel ez még nem fog ártani neki.

Képek az Apophisról.
NASA

Az első megközelítés január 2-án meg is történt. A tervek szerint összesen hatszor kerül majd sor hasonlóra.

A NASA egyelőre nem közölte, hogy milyen állapotban van az űrszonda, ennek kiderítéséhez valószínűleg több tesztet is le kell futtatni. Ahhoz, hogy a szerkezet ne melegedjen túl, és ne sérüljenek a kritikus alkatrészek, az Osiris-Apex a saját napelemével árnyékolja le magát.

Amikor az Osiris-Rex elhagyta a Bennut, még az üzemanyaga negyede megvolt, a műszerei pedig kiváló állapotban voltak. Ezért is döntött úgy a NASA, hogy útnak indítja az Apophis felé.

Ötven év múlva "vészes földközelségbe" kerülhet egy óriási aszteroida

A világegyetem tele van nagyobb aszteroidákkal. Ilyen többek közt az Apophis nevű kisbolygó is, amely 2068-ban érhet földközelbe. Egy magyar csillagász szerint nagyon kicsi az esélye, hogy belénk csapódik.

Az aszteroida többször is meg fogja közelíteni a Földet, elsőként 2029 áprilisában. Az objektum 32 ezer kilométerre halad el bolygónktól, ami alacsonyabb magasságot jelent, mint ahol néhány műhold található.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!