szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Tudósok évek óta vizsgálják annak lehetőségét, miként lehetne vérmintából megjósolni a demencia, az Alzheimer-kór későbbi kialakulását. Úgy tűnik, most egy áttörés küszöbén állnak.

Kínai tudósok azt állítják, jelentős előrelépést tettek a demencia előrejelzésében: akár 15 évvel az első tünetek megjelenése előtt meg tudják jósolni a betegség kialakulását. Mindezt egy vérminta elemzésével – számolt be róla a South China Morning Post. Így még ideje korán el lehet kezdeni a kezeléseket, így a betegség kibontakozása jelentősen lassítható lehet.

Jü Csintaj, a Nature Aging című tudományos folyóiratban megjelent publikáció szerzője szerint a mesterséges intelligencia használata a kutatás sikerének egyik kulcstényezője volt.

Robbanásszerűen nő majd a demenciában szenvedők száma, elmondjuk, mit lehet tenni a betegség ellen

Magyarországon 2050-re a halálozási listán is első helyre kerülhetnek a demenciát okozó betegségek, hatalmas terhet jelentve nemcsak az egészségügynek, hanem a hozzátartozóknak is. Pedig a rizikófaktorok csökkentésével az esetek több mint 40 százaléka megelőzhető lenne.

A kínai kutatók szerint a vérben lévő fehérjék szisztematikus tanulmányozása nehéznek bizonyult a „technikai korlátok” és az összehasonlítási módszerek hiánya miatt. A nehézségek leküzdése érdekében a Fudan Egyetem tudósai a brit Biobank adatbázisához fordultak, ahonnan ötvenezer, 40 és 69 év közötti ember egészségügyi adatait kérték le. A betegek közül 1400 embernél alakult ki demencia az adatgyűjtés megkezdése utáni 10 éven belül. A Biobank nemrég egy új adatsort is kiadott, amelyben az érintett 1400 ember vérplazmája is szerepel. Ez példátlan lehetőséget adott a csapatnak arra, hogy elvégezzék a vizsgálatot a demencia kialakulásával összekapcsolható vérfehérjékkel kapcsolatban.

A tudósok több száz fehérjét találtak, melyek tulajdonságai összefügghetnek a demencia kialakulásával, a vizsgálat során azonban egy maroknyi fehérjére összpontosítottak, amelyekről kiderült: a betegség kialakulása előtt legalább egy évtizeddel megváltozik az expressziójuk.

A menstruáció is hatással lehet a demencia kialakulásának kockázatára

Nagyszabású elemzést végeztek a University College London kutatói, összegen több mint 200 ezer nő adatait áttekintve. Kiderült, hogy a női ciklusnak is lehet hatása a demencia kialakulásának kockázatára.

Ezeket a fehérjéket aztán a mesterséges intelligenciának is megmutatták, hogy a gép meg tudja jósolni, melyik ad jobb előrejelzési modellt a betegség kialakulásával kapcsolatban. Ennek köszönhetően egy olyan modellt sikerült meghatározniuk, ami akár 15 évvel is képes előre jelezni, hogy a betegség kialakulóban van.

A kutatók hangsúlyozták, hogy a mostani eredmény nem tekinthető reprezentatívnak a világ egész népessége szempontjából, kiindulási alapnak azonban megfelelő.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!