szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nagyszabású elemzést végeztek a University College London kutatói, összegen több mint 200 ezer nő adatait áttekintve. Kiderült, hogy a női ciklusnak is lehet hatása a demencia kialakulásának kockázatára.

A demencia későbbi kialakulásának kockázatára is utalhat az, hogy egy nőnek hány éves korában jön meg először és utoljára a menstruációja – mutat rá egy, a maga nemében páratlan tanulmány, melynek megállapításait a The American Journal of Geriatric Psychiatry folyóiratban publikálták.

A vizsgálatokban 273 260 nő adatait használták fel egy brit biobankból, és úgy találták, hogy azok, akik hamarabb kezdtek el menstruálni, és később következett be náluk a menopauza, azok agya „egészségesebben” öregszik.

A University College London kutatói az adatok elemzése nyomán arra jutottak, hogy azok a nők, akik 34-37 évig menstruáltak, 28 százalékkal kisebb valószínűséggel szenvedtek demenciától a későbbiekben – szemben azokkal, akik rövidebb ideig voltak termékenyek.

Ez a kockázati adat nagyban függ attól is, hogy egy nőnek mikor volt meg a menstruációja első és utolsó alkalommal – összegez a Science Alert.

Robbanásszerűen nő majd a demenciában szenvedők száma, elmondjuk, mit lehet tenni a betegség ellen

Magyarországon 2050-re a halálozási listán is első helyre kerülhetnek a demenciát okozó betegségek, hatalmas terhet jelentve nemcsak az egészségügynek, hanem a hozzátartozóknak is. Pedig a rizikófaktorok csökkentésével az esetek több mint 40 százaléka megelőzhető lenne.

A dolog hátterében az ösztradiol női nemi hormon áll, mely a fő humán ösztrogénhormon. Ennek szintje hullámzó, de a reproduktív évek során a legmagasabb, és a menopauzával csökken.

A tanulmányban ezen hormonok szintjét a menstruációhoz viszonyították. Mint kiderült, azok, akik 15 éves korukban, vagy később kezdenek menstruálni, azoknál 12 százalékkal nő a demencia kockázata – míg azok, akik 50 éves korukban, vagy később lépnek be a menopauzába, azoknál 24 százalékkal csökken ez a kockázat.

Kiderítették, hova (nem) vezet, ha valaki sok epret eszik

Kanadai kutatók kimutatták, hogy az az eper rendszeres fogyasztása mennyire jó hatással lehet a kognitív képességekre.

Összességében – vélik a szakemberek – az ösztrogénnek egyfajta védelmező szerepe lehet a demencia kialakulásában. Az összefüggések jobb megértéséhez azonban még további vizsgálatok szükségesek, például annak feltárására, hogy az ösztrogén miként lehet hatással az agy egészségére.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!