szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Majdnem négy éve már annak, hogy az Egészségügyi Világszervezet világjárvánnyá minősítette a koronavírus által okozott fertőzéseket. Az egyik legfontosabb kérdés akkor az volt, hogy milyen irányba indul meg a kórokozó fejlődése: elvadul és egyre súlyosabb megbetegedéseket okoz majd, vagy szezonálissá válik, mint az influenza.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Mostanra kiderült, hogy szerencsére nem vált még veszélyesebbé a koronavírus, ugyanakkor azt sem lehet kijelenteni, hogy szezonális betegséggé szelídült volna – írja az IFLScience.

A tudományos-ismeretterjesztő oldal szerint logikus volt azt gondolni, hogy főleg az őszi-téli időszakban okoz majd problémákat a kórokozó. A légúti fertőzések, így például a nátha, az influenza és a légúti óriássejtes vírus (RSV) mind a téli hónapokban tetőznek, ennek oka pedig az, hogy sok betegség esetében a hideg, száraz időjárás nagy szerepet játszik a terjedésben.

AFP / STR

Egy másik tényező, ami miatt ilyenkor jobban terjednek az ilyen vírusok az, hogy keveset süt a Nap, így nem termelődik elég D-vitamin az ember szervezetében. A D-vitamin hiánya pedig hatással lehet az immunrendszer fertőzésekkel szembeni ellenálló képességére.

Ha a fentiekhez hozzávesszük azt, hogy télen több olyan ünnep is van, amit zárt térben, mások társaságában töltünk, máris érthető, miért terjednek ilyenkor előszeretettel a légúti megbetegedésekért felelős kórokozók. Mindezek fényében adott a kérdés:

mégis mi a helyzet a koronavírussal?

Sokáig úgy tűnt, ez a kórokozó is hasonló mintázatot mutat, és mivel légúti megbetegedésről van szó, könnyű volt az influenzához hasonlítani. Egy 2021-ben megjelent tanulmányban is arról írtak a kutatók, hogy a Covid szezonális jelleget mutat, ami hozzájárult ahhoz, hogy a lezárások enyhüljenek.

Azonban a legfrissebb, az npj Viruses című tudományos lapban most januárban megjelent publikációban arról írnak amerikai kutatók, hogy bár a SARS-CoV-2 vírus stabilabb a téli körülmények között, a laboratóriumi tesztelés azt mutatta, hogy nem fertőz jobban a téli időszakban, mint máskor.

Ezt a 15 tünetet figyelje magán, arat a koronavírus JN.1 variánsa

Az amerikai járványügyi központ szerint ha valaki most kapja el a koronavírust, akkor jó eséllyel a JN.1 variánssal fertőződik meg. Mutatjuk, milyen tünetekre kell figyelni.

A Wirednek nyilatkozó szakemberek úgy látják, továbbra sem lehet azt kijelenteni, hogy szezonális vírusról van szó. Ehelyett érdemes lenne azt is figyelembe venni, hogy az emberek teljesen másként viselkednek télen és nyáron, ami szintén magyarázatul szolgálhat arra, miért van a fertőzésnek felfutása ebben a két évszakban.

Emellett az is befolyásolhatja a dolgot, hogy a világ különböző pontjain eltérők a járvány ellen hozott intézkedések. Valahol a mai napig is kötelező a maszkviselés a zárt helyeken, máshol csak akkor írják ezt elő, ha éppen magasabbak a fertőzöttségi számok.

Vincent Munster virológus szerint ugyanakkor azt is érdemes megjegyezni, hogy az, hogy még nem szezonális a koronavírus-járvány, nem jelenti azt, hogy soha nem is lesz az.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!