szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A japán kormány által készített műholdat lett volna hivatott pályára állítani, de néhány másodpercnyi emelkedést követően megsemmisült a Space One magánvállalat rakétája.

Mindössze pár másodperccel az indítása után váratlanul felrobbant a japán Space One startup rakétája – írja az AP.

A Space One szeretett volna lenni az első magánvállalat Japánban, amely pályára állít egy műholdat. A szerda reggeli indításról készült felvétel tanúsága szerint az első pillanatokban még minden rendben volt, és gyorsan emelkedni is kezdett a Kairos nevű rakéta, majd nagyjából 5 másodperc után felrobbant, és tűzcsóvaként visszahullott az indítóállás környékére.

Japan’s Space One rocket launch ends in explosion

A rocket touted as Japan’s first from the private sector to go into orbit exploded shortly after takeoff on Wednesday, Mar. 13. Livestreamed video of the launch showed the rocket called Kairos blasting off from Wakayama Prefecture, central Japan, a mountainous area filled with trees, but exploding midair within seconds.

A rakétának így arra sem volt ideje, hogy érdemben irányba álljon, és az egyébként közelben lévő vízbe essen vissza – helyette lángba borította a fás-völgyes részen található indítóállást, valamint annak környezetét.

Az AP megjegyzi: sérültekről nem érkezett hír, és a tűzoltók is megkezdték a lángok oltását. A Space One illetékesei szerint a rakéta automatizált rendszereiben keletkezett valamilyen – egyelőre nem ismert – probléma. Ebből arra lehet következtetni, hogy önmegsemmisítés történhetett, de biztosat csak a hivatalos vizsgálat eredményeiből lehet majd megtudni.

A rakéta fedélzetén egy, a japán kormány által készített műhold volt, mellyel a szomszédos Észak-Korea által jelentett veszélyeket is monitorozták volna.

Az elmúlt 50 év egyike sem volt olyan izgalmas, mint 2024 lesz – jövőre indul csak be igazán az űrkutatás

Ha minden a tervek szerint halad, csak januárban három Hold-misszió is összejöhet, ilyenre eddig soha nem volt még példa. A Földet kísérő égitesthez igyekszik az Egyesült Államok, Kína és Japán is, miközben az Európai Űrügynökség már a Jupitert vette célba. Összeszedtük, milyen fontos történések várhatók az űrkutatásban 2024-ben.

A japán űrügynökség, a JAXA holdszondája januárban szállt le a Holdon, igaz, fejjel lefelé. A küldetés azonban összességében sikeresnek mondható, mert sikerült néhány adatot gyűjteni a szonda segítségével, ami egyébként a holdi éjszakát is túlélte.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!