szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Jelenleg mintegy háromezer darab V2500-as hajtómű üzemel a világ repülőgépein. Ha mindegyiket átalakítják úgy, hogy csak fenntartható repülőgép-üzemanyagot (SAF) égessenek el, az nagy előrelépés lehet az iparág kizöldítése felé.

A repülőgépgyártók az elmúlt években egyre nagyobb energiát fektettek abba, hogy a jövőben a repülőgépek már 100 százalékban fenntartható üzemanyaggal is képesek legyenek üzemelni. Az iparági szabályok szerint jelenleg legfeljebb csak úgy használható ilyen üzemanyag, ha azt kerozinnal keverik össze úgy, hogy a két anyag aránya 50-50 százalék legyen.

Az elmúlt évben azonban már több olyan tesztet is végeztek, ami közelebb viheti az iparágat a kizöldítéshez. A Virgin Atlantic légitársaság Boeing 787 Dreamliner típusú gépe például sikeresen teljesítette a New York – London utat úgy, hogy már csak zöld üzemanyagot tankoltak bele, de a levegőbe emelkedett egy olyan Airbus A380-as óriásgép is, amelynek egyik hajtóműve szintén csak SAF-et égetett.

Felszállt úgy egy Airbus A380 óriásgép, hogy az egyik hajtóművében csak a jövő üzemanyaga volt

A világon először teszteltek élesben 100 százalékban fenntartható repülőgép-üzemanyaggal (SAF) működő hajtóművet Airbus A380-as óriásgépen. Iparági várakozások szerint az ilyen jellegű üzemanyag segítségével akár 85 százalékkal is csökkenthető lehet a kereskedelmi gépek hajtóművének szén-dioxid-kibocsátása.

A sikeres tesztet végzők listájára most a svájci IAE International Aero Engines AG (IAE AG) nevű vállalat is feliratkozott. A cég az általa fejlesztett V2500-as hajtóműve átalakított változatát próbálta ki úgy, hogy az csak SAF-et kapott. A tesztet Hannoverben végezték el – írta meg az Interesting Engineering.

Kim Kinsley, az IAE AG elnöke szerint az eredmény alapján kijelenthető, a V2500-as hajtóművek a következő évtizedekben jelentős szerepet vállalhatnak abban, hogy csökkenjen a légiközlekedés károsanyag-kibocsátása.

A cég eddig nagyjából háromezer ilyen hajtóművet gyártott, így az átalakításuk komoly előrelépés lehet abban, hogy 2050-re el lehessen érni a nettó nulla szén-dioxid-kibocsátást. A hajtóművet először 1987-ben készítette el a konzorcium, ami jelenleg olyan repülőgépekre van felszerelve, mint

  • az Airbus A320-család,
  • a McDonnell Douglas MD-90,
  • az Embraer C-390 Millennium.
Pratt & Whitney

A fenntartható repülőgép-üzemanyag a jelenlegi definíció szerint a kereskedelmi légi közlekedésben használt folyékony üzemanyag, ami akár 80 százalékkal is képes csökkenteni a szén-dioxid kibocsátását. Az üzemanyagot különféle források felhasználásával lehet előállítani. Ide tartozik a fáradt olaj, a zsírok, a zöld- és kommunális hulladékok, valamint a nem élelmiszerként ismert növények. De előállíthatják úgy is, hogy közvetlenül a légkörből vonják ki hozzá a szén-dioxidot. Ha széles körben alkalmazzák a légiiparban, akkor jelentősen csökkentheti annak környezetre gyakorolt hatását.

Nem vicc: emberi ürülékből állítanak elő repülőgép-üzemanyagot, és ez 90%-kal jobbá teheti a repülést

Akár 90 százalékkal is csökkenthető lehet a repülés karbonlábnyoma egy ürülékből előállított kerozinnal, azonban van egy komoly buktatója az elképzelésnek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!