szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több millió ember szenved olyan szembetegségben, amely könnyen vaksághoz vezethet. Ausztrál kutatók most egy különleges és hatékony neuroimplantátum kifejlesztésén dolgoznak.

Jelentős mértékben javíthatja az olyan szembetegségben, mint a retinitis pigmentosa (RP) vagy az időskori makuladegeneráció (sárgafotsorvadás, AMD) szenvedők életminőségét az ausztrál Új-dél-walesi Egyetem kutatóinak fejlesztése. A szakemberek komoly áttörést értek el a napelemekkel ellátott szemimplantátumok fejlesztésében, így a jövőben valósággá válhatnak a magukat energiával ellátó eszközök ezen a területen.

A neuroimplantátum fejlesztése nem újkeletű gondolat. Elég csak arra a beültethető hallókészülékre gondolni, ami a belső fülben kap helyet, majd stimulálja a hallóidegeket, így a hang közvetlenül az agyhoz juthat el. Az ausztrál kutatók azonban a szemhez készítenének hasonló implantátumot, hogy a fent említett betegségek ugyanis a szem azon részét érintik, amivel a képeket érzékeljük, gyógymód azonban nincs rájuk.

Pixabay / Meli1670

A tudósok számára eddig az jelentette az igazán nagy kihívást, hogy megfelelő módot találjanak az érzékelő chipek energiaellátására. A legnagyobb nehézség ugyanis az, hogy ha ezt nem sikerül megoldani, akkor az implantátumot időnként el kellene távolítani a szemből, hogy fel lehessen tölteni azt. Itt jött az ötlet, hogy érdemes lenne olyan miniatűr napelemeket használni, amelyeket az érzékelők felszínén ültetnének a szembe, így a rendszer folyamatosan tölteni tudná magát.

Udo Römer, a kutatás vezetője a The New Atlasnak arról beszélt, először elvetette a gondolatot, hogy napelemek segítségével lehetne működtetni az implantátumot, végül azonban nem hagyta nyugodni a gondolat. Egy másik projekt megbeszélése vezetett végül ahhoz, hogy felmerült: ha több napelemet tennének egymásra, akkor jobban ki lehetne használni a napból érkező fény spektrumait, ezzel pedig hatékonyabbá válhatna a működésük.

100-szor hatékonyabb: egereknél már sikerült visszaállítani a vakoknak a látást, egy új eljárás áll a bravúr mögött

Amerikai kutatók olyan vírusszerű részecskéket terveztek, amelyekkel hatékonyan sikerült felvenni a küzdelmet a szem genetikai betegségei ellen az egerekben.

Jelenleg két fotovoltaikus panelt sikerült egymásra illeszteni úgy, hogy növelték az energiahatékonyságát, ám a jövőben tovább szeretnék rétegezni a napelemeket. A szakemberek hangsúlyozzák: még hosszú utat kell megtenni, hogy az elképzelésből használható eszköz legyen, de ha sikerül kifejleszteni az implantátumot, a milliók életét teheti könnyebbé.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!