Egy német falu példája bizonyítja: ennyire káros, rákkeltő, ha fával fűtenek a környéken
Drámai mértékben nő a levegő szennyezettsége a kis falvakban is a faalapú fűtés miatt, és ez magával hozza a rák kockázatának jelentős növekedését is – derül ki a németországi Melitzben hitelesített műszerekkel végzett vizsgálatból.
hvg.hu
A fa- és szénalapú fűtés káros hatásait mindenki érzi a téli hónapokban, a nagyvárosoktól a kis falvakig megfigyelhető a légszennyezettségi mutatók drasztikus romlása. Ezekhez a megállapításokhoz sokszor műszerre sincs szükség, a maró füstöt bárki érzi, pláne szélcsendben, a völgyes területeken.
Persze, a tudományos megfigyelésekhez nem elég egy orr, 2018 őszén a németországi, Melitz nevű falu központjába is egy sor mérőberendezést telepítettek – írja a The Guardian.
Dominik van Pinxteren, a Leibniz Troposzférakutató Intézet szakembere a vizsgálatot azzal magyarázta: aggódtak, hogy a kisebb településeken a fatüzelés a részecskeszennyezés fontos forrása lehet. Az ilyen helyeken viszont kifejezetten ritka a hitelesített mérőberendezés, mely pontos képet adna arról, mekkora a gond.
Jelentősen növeli a nőknél a tüdőrák kialakulásának a valószínűségét a beltéri fatüzelés – erre jutott egy amerikai kutatócsoport. Vizsgálataik szerint a fával fűtött kályhák és kandallók nagyobb egészségügyi kockázatot jelentenek, mint korábban gondolták.
A szászországi Melitz falut mezőgazdasági területek és legelők veszik körbe, és nagyjából 200 ember lakja 63 házban. Ezekben jellemzően fa- vagy olajalapú központi fűtés gondoskodik az otthonok melegéről a téli hónapokban, de egy-két helyen szenet is használnak.
Mint az az ACS Environmental Au folyóiratban publikált eredményekből kiderült: a falu levegőjének részecskeszennyezése gyakran a duplája volt a környező mezőkének. A legrosszabb értékeket hétvégente mérték, amikor a kályhák füstje is megjelent az elegyben.
A kutatók szerint ennek következtében a halálozás kockázata is megnőtt a falu lakóinak körében.
A melitzi levegőben a legnagyobb kockázati faktort a rákkeltő policiklusos aromás szénhidrogének jelentették, melyek a fa- és szénfüstből erednek. Az eredményekből kiderült: a levegőben lévő károsanyagok miatti rák kockázata a kis faluban akkora volt, mint sok európai nagyvárosban, Athénban vagy Firenzében.
Szinte minden típusú tüzelőberendezésnél egyszerűen használható, a károsanyag-kibocsátást csökkentő, a fűtési hatékonyságot javító megoldást fejlesztenek ki a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) kutatói.
Dominik van Pinxteren hangsúlyozta: jelentős eredményekről van szó, a fával tüzelés még a kis falvakban is jelentős légszennyezést okozhat. Ennek káros hatásait pedig mindenki megéli: fiatalok és idősek egyaránt beszívják ezt a súlyosan egészségkárosító levegőt.
Magyar viszonylatban a Másfélfok meteorológiai szakoldal tárta fel nemrég, hogy – részben a rezsicsökkentés-csökkentés hatására – hazánkban újfent egyre több fát (és ami még rosszabb: szemetet) égetnek el az emberek.
Egy magyar bombaszakértő segítette az 1920-as években a japán elnyomás ellen harcoló koreai szabadságharcosokat – derül ki Csoma Mózes, a Károli Gáspár Református Egyetem bölcsészkarának dékánja, volt dél-koreai magyar nagykövet tanulmányából.