Gyermekvédelmi eljárást indított az Európai Bizottság a Meta ellen a Facebook és az Instagram miatt
Az Európai Bizottság eljárást indított a Meta ellen annak megállapítására, hogy a vállalat a Facebook és az Instagram esetében megszegte-e a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály (DSA) kiskorúak védelmére vonatkozó fejezeteit.
hvg.hu/MTI
Az uniós bizottság a közleményében kiemelte: aggodalmát fejezi ki amiatt, hogy mind a Facebook, mind az Instagram rendszerei, beleértve algoritmusaikat is, viselkedési függőséget válthatnak ki a gyermekeknél. Ezenkívül aggodalomra adnak okot a Meta által bevezetett életkor-biztosítási és -ellenőrzési módszerek is.
Az EB azt vizsgálja az eljárás során, hogy a Meta eleget tesz-e a DSA-nak a felületein: megfelelően csökkenti-e annak a kockázatát, hogy ezek a rendszerek kihasználják a kiskorúak gyengeségeit és tapasztalatlanságát. Szintén terítéken van a függőséget okozó magatartás is.
Ha az aggodalmak megerősítést nyernek, a mulasztások a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály megsértését jelentenék.
A hivatalos eljárás megindítása felhatalmazza az Európai Bizottságot további végrehajtási lépések megtételére, például ideiglenes intézkedések és nem megfelelőségi határozatok elfogadására.
Egyre nagyobb problémát jelent, hogy a pedofilok a generatív mesterséges intelligenciát használva állítanak elő szexuális zaklatáshoz és kizsákmányoláshoz használt tartalmakat. A nagy techvállalatok ennek vetnének véget.
Az uniós testület felhatalmazással rendelkezik arra is, hogy elfogadja a Meta kötelezettségvállalásait az eljárás során felvetődött problémák orvoslására.
A BBC szerint a Meta állítja: egy évtizedet ölt abba, hogy kidolgozzon több mint 50 eszközt és irányelvet a gyermekek védelmére, és már nagyon várja, hogy megossza ezeket a részleteket az Európai Bizottsággal.
A DSA megsértése drága mulatság lehet a techcégeknek: a büntetési tétel a globális éves bevételük 6 százaléka is lehet – jegyzi meg a brit közmédia portálja.
Az Evergrande csődje óta tudhatjuk: elég nagy bajok vannak a kínai ingatlanszektorral. A fejlesztők most is abban reménykedtek, hogy az állam kisegíti őket, Peking azonban csalódást keltett. A kínaiak igazi problémáját azonban semmilyen tőkeinjekció nem tudná megoldani.
„Mindent megtettetek, hogy ártsatok a fiataloknak. Hoffmann Rózsától Balog Zoltánon át odáig, hogy bekúrtátok inkább az egész oktatást a rendőrség alá, mert más tervetek nem is volt, mint hogy kuss legyen.”