szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az Európai Déli Obszervatórium (ESO) csillagászai egy korábban teljesen átlagos galaxis kapcsán arra figyeltek fel, hogy a központi magja, egy szupermasszív fekete lyuk ragyogni kezdett. Ilyesmire eddig nem volt példa.

A világon először lehettek szemtanúi a tudósok annak, ahogy felébred egy alvó szupermasszív fekete lyuk – számolt be róla az IFLScience. Az objektum az SDSS1335+0728 kódjelű galaxis közepén helyezkedik el, és 2019 decemberéig nem különösebben volt érdekes vagy izgalmas. Aztán a fényessége egyszer csak nőni kezdett, az Európai Déli Obszervatórium (ESO) tudósai pedig úgy vélik, az ébredésének voltak tanúi. Az erről szóló tanulmány az Astronomy & Astrophysics című tudományos lapban jelent meg.

A szupermasszív fekete lyukak lehetnek aktívak vagy csendesek. Előbbi esetben táplálkoznak, például a gravitációs erejük széttép egy hozzájuk közel kerülő csillagot. Ilyenkor néhány száz napig felragyognak. Azok a szupermasszív fekete lyukak azonban, amelyek aktív galasixmagnak tekinthetők, olyan erős sugárzást bocsátanak ki, hogy túlragyogják a saját galaxisukat is. Egy ilyen kezdetnek lehettek szemtanúi az ESO csillagászai is.

Az SDSS1335+0728 2019 decembere után kezdett jobban sugározni a fény látható, infravörös, és ultraibolya tartományában. 2024 februárjában még a röntgensugárzásban is ragyogni kezdett. Paula Sánchez Sáez, a tanulmány vezető szerzője szerint ilyen viselkedést eddig soha nem tudtak megfigyelni.

A kutatók jelenleg azon dolgoznak, hogy megállapítsák, nem egy extrém hosszú árapály-katasztrófáról van szó, amely során a fekete lyuk felfalja a hozzá túl közel került csillagot vagy gázfelhőt. Ugyanakkor bármelyikről is legyen szó, az esemény lehetőséget ad arra, hogy a tudósok megfigyeljék, hogyan táplálkozik egy ilyen kozmikus szörnyeteg.

Az sem világos egyelőre, hogy egy különleges esetről van-e szó, vagy az olyan szupermasszív fekete lyukak is aktívvá válhatnak, mint amilyen a Tejútrendszer közepén található Sagittarius A*.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!