Kiderült, hogy orosz dezinformációt terjeszt a ChatGPT és más mesterséges intelligenciák
Többször is kritika nélkül közöltek a moszkvai narratívának megfelelő és hamis információkat azok a mesterséges intelligenciák, amiket a NewsGuard elemzői vizsgáltak meg közelebbről.
HVG
A különböző mesterséges intelligenciák, mint például az OpenAI ChatGPT-je akaratlanul is orosz dezinformációt terjesztenek – derült ki egy új tanulmányból. A hírek monitorozásával foglalkozó szervezet, a NewsGuard tíz chatbotot vizsgált meg, amelyeknek 57 felszólításra kellett válaszolniuk. A cél az volt, hogy a szakemberek feltárják az ismert orosz dezinformációs narratívákra adott válaszokat.
A The New York Times beszámolója szerint a NewsGuard összesen 19 olyan hamis, a mesterséges intelligencia által visszamondott narratívát azonosított, amelyek az orosz dezinformációs hálózathoz kapcsolódnak. Ezek között találni például azt is, ami szerint Volodimir Zelenszkij ukrán elnök egy korrupt államfő.
A szervezet a ChatGPT mellett többek között a Microsoft és a Meta mesterséges intelligenciáját (MI) is tesztelte. Bár az eredményeket külön-külön nem közölte a NewsGuard, a tanulmány szerint előfordult, hogy a dezinformációt kritika nélkül közölte, de olyan is, hogy más állításokkal ellensúlyozta az MI.
Kiderült, a chatbotok által visszaadott álinformációk egytől egyik egy volt amerikai tengerészgyalogostól, John Mark Dougantől származtak. Dougan még 2016-ban szökött az Egyesült Államokból Oroszországba, miután kiderült, Amerikában hackelés vádjával akarják bíróság elé állítani. Később bebizonyosodott, hogy a férfi Moszkvából terjesztett az orosz narratívának megfelelő álhíreket. 2022 júniusában például arról beszélt, hogy az ukrán katonák saját állampolgáraikat terrorizálják, háborús bűnöket követnek el az országuk lakossága ellen, ehhez pedig a NATO ad nekik támogatást.
Több mint 150 000 SIM-kártya is része volt annak a bothálózatnak, amellyel Oroszország egyebek mellett propagandát is terjesztett Ukrajnában.
Ahogy azInteresting Engineering megjegyzi: a mesterséges intelligenciákkal kapcsolatban folyamatosan nő az aggodalom, hogy a rendszerek még jobban felerősíthetik az álhírek terjedését. Ez hívta életre a NewsGuard azon törekvését is, hogy a tanulmányok eredménye alapján javaslatokat tegyen az Egyesült Államokban az MI szabályozására.
Az Evergrande csődje óta tudhatjuk: elég nagy bajok vannak a kínai ingatlanszektorral. A fejlesztők most is abban reménykedtek, hogy az állam kisegíti őket, Peking azonban csalódást keltett. A kínaiak igazi problémáját azonban semmilyen tőkeinjekció nem tudná megoldani.
„Mindent megtettetek, hogy ártsatok a fiataloknak. Hoffmann Rózsától Balog Zoltánon át odáig, hogy bekúrtátok inkább az egész oktatást a rendőrség alá, mert más tervetek nem is volt, mint hogy kuss legyen.”