szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Még most is több százezer gép vár helyreállításra, de egy hét múltán már a legtöbb eszköz újból működik a Crowdstrike-krach után.

Múlt pénteken a fél világot megbénította a CrowdStrike biztonsági cég által kiadott, rendkívül kis frissítés. A nevezett cég kibervédelmi szoftverének hibája miatt 8,5 millió windowsos számítógép és szerver omlott össze „kék halállal”, megbénítva reptereket, egészségügyi intézményeket és egy sor vállalat működését.

Ugyan a javítás gyorsan megérkezett, de a hibaelhárítást nehezítette, hogy a kék halálba taszított eszközöket nem lehetett menedzselt, központi módon javítani – csak egyesével. Ez egy kellemetlen – és új – problémával szembesített néhány vállalatot, ahol ezres nagyságrendben omlottak össze a munkaállomások.

A javítás azóta is tart, igaz, egy hét után már szinte mind a 8,5 millió eszköz helyre lett állítva: erről George Kurtz, a CrowdStrike vezérigazgatója posztolt röviden a LinkedInen. Szavai szerint az érintett rendszerek több mint 97 százaléka már újból használható.

Kurtz becslése szerint még 250 ezer számítógép lehet „offline”. Egyúttal megköszönte az ügyfelek és a munkatársak erőfeszítéseit a probléma felszámolásában – és ismételten bocsánatot is kért mindenkitől.

Digitális világjárvány: mit tehet az emberiség, hogy ne ismétlődjön meg a pénteki káosz?

Egyetlen hibás fájl okozott globális káoszt pénteken. Némely vállalatnál csak a kávészünet nyúlt szokatlanul hosszúra, máshol százmilliók úszhattak el, és olyan emberek is voltak, akik műtéttörlés miatt életveszélyben maradtak. Mi a tanulság, hogyan tovább?

A BBC kérdésekkel fordult a CrowdStrike-hoz, például azzal kapcsolatban, hogy a hátralévő 250 ezer eszköz még miért nem lett javítva – választ egyelőre nem kaptak. Valószínűleg az sem fog sokat javítani a cég megítélésén, hogy egy 10 dolláros kuponnal próbálták megköszönni a partnerek pluszmunkáját, amit a leállás okozott.

A témában született összes cikkünket ide kattintva találja, az eset tanulságairól pedig itt olvashat bővebben.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!