Akkora sebességgel ütközött a Gaiának egy homokszem méretű meteor, hogy átütötte az űrteleszkóp védőpajzsát
Az Európai Űrügynökség a Gaia űrteleszkóp történetének eddigi két legnagyobb problémájával kellett, hogy megküzdjön.
HVG
Gyakran esik szó arról, hogy a világűrben mennyire zord körülmények uralkodnak, és ezzel valószínűleg kevesen szállnának vitába. Arról azonban ritkán esik szó, hogy mit is jelent ez pontosan, az Európai Űrügynökség (ESA) azonban hozott egy olyan példát, amiből könnyen meg lehet érteni.
A szervezet Gaia nevű űrteleszkópja 2013 vége óta van a világűrben, és bár hat évre tervezték a küldetését, még a mai napig is üzemel. A célja az volt, hogy egymilliárd csillagot térképezzen fel a Tejútrendszerben, ám nemrég jelentős akadályba ütközött. Az ESA közlése szerint áprilisban egy mikrometeor csapódott a szerkezetnek, ami megrongálta annak védőburkolatát – ez pedig veszélyeztetheti a 800 millió dolláros űreszköz további munkáját.
Space is a dangerous place! Our ‘billion-star surveyor’ @ESAGaia was recently struck by a high-speed micrometeoroid and the strongest solar storm in 20 years. But thanks to the hard work of the Gaia teams on Earth, routine operations have been restored.https://t.co/3bwgKKGAiu
A szerkezet 1,5 millió kilométerre van a Földtől, a L2 Lagrange-pontban, így a Föld gravitációja nem segít megvédeni az űreszközt. Az ESA szerint a mikrometeorok többsége nem jelent problémát, ezúttal azonban jött egy, ami nagyon gyors volt, és nagyon rossz szögben ütközött neki a teleszkópnak. Mindez olyan erővel történt, hogy egy apró lyukat ütött rajta, amin át beszűrődik a fény a szerkezet belsejébe. Ez ugyan rendkívül halvány fény – a Földi napfény milliárdod része –, de éppen elég ahhoz, hogy bezavarjon a Gaia rendkívül érzékeny műszereinek működésébe.
Ha mindez nem lett volna elég probléma, egy másik hibát is észleltek a mérnökök. Az űrtávcső 106 CCD érzékelője közül az egyik meghibásodott. (A CCD érzékelő segít a fényt elektromos jellé alakítani, hogy a számítógép érzékelhesse. Tulajdonképpen a képérzékelő szenzorok egy fajtája, a működéséről itt olvashat.)
A szerkezet mindegyik CCD-jét egy speciális feladatra tervezték, a most meghibásodott egység pedig befolyásolja az eszköz képességét a csillagérzékelés megerősítésére. Emiatt a Gaia több ezer hamis észlelést kezdett el regisztrálni – közölte az ESA.
Brit csillagászoknak sikerült egy olyan modellt kidolgozniuk, ami még azelőtt jelzi a koronakidobódást, hogy a részecskék elindulnának a Föld felé.
A mérnökök egy szoftverfrissítéssel igyekeztek kezelni a helyzetet, mivel a hibás érzékelő miatt a Gaia túlterhelte az ESA rendszereit. Normál esetben nagyjából 25 GB adatot küld a Földre a teleszkóp annak köszönhetően, hogy az egység előszűri a hamis észleléseket. A CCD hibája miatt azonban ez nem történt meg, így a gép ontani kezdte magából az adatokat.
A mostani incidensek miatt az a kérdés is felmerül, hogy vajon mi lesz a jövőben a Gaia sorsa.
Miért köszönheti a házát Amy Heckerling John Travoltának és Bruce Willisnek? Mit tapasztalt női rendezőként Hollywoodban? Hogyan fedezte fel Sean Pennt és Alicia Silverstone-t? És miért volt fontos, hogy Phoebe Cates ledobja a bikinifelsőjét? A Nicsak, ki beszél! és a Spinédzserek író-rendezőjével beszélgettünk.