Speciális emelőt terveztek, 50 százalékkal olcsóbb lehet a szélerőművek építése
A jövőben a tengereken és a szárazföldön is használhatják majd a szélerőműveket építő cégek az amerikai CLS Wind technológiáját, amely most egy nagyon fontos engedélyt kapott meg.
HVG
Az elmúlt években nemcsak a szárazföldön, de a tengereken is egyre több szélerőmű épült. Az uralkodó széljárások miatt megéri a tengerre építkezni, ugyanakkor nem olcsó: a telepítéskor olyan dolgokat is figyelembe kell venni, mint például a hullámzás. A jövőben azonban sokkal olcsóbbá válhat az építkezés – írja az Interesting Engineering.
Az amerikai CLS Wind nemrég kapta meg az amerikai hajózási szervezet, az American Bureau of Shipping (ABS) „elvi jóváhagyását” arra a telepítési rendszerre, amely 50 százalékkal csökkentheti a szélerőművek tengeri megépítését. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy elindulhat a prototípus építése és tesztelése, a megoldás ugyanis megfelel az építésre vonatkozó szigorú szabályoknak. További jó hír, hogy a megoldás a szárazföldön is alkalmazható, így nem csak a tengeri szélerőművek esetben lehet költségcsökkenéssel számolni.
A startup cég megoldása egy speciális felvonóra épül, amely segít a magasba emelni az elemeket. Ennek köszönhetően nincs szükség sem darura, sem nagy teherhajókra. Emellett a karbantartás vagy az elemek cseréje is sokkal olcsóbbá válik.
A norvégiai Oygarden partjainál épülhet meg annak az erőműnek a prototípusa, ami forradalmasíthatja az úszó szélerőműveket.
Az amerikai kormány nemrég egy 46,8 millió dolláros, vagyis nagyjából 17 milliárd dolláros keretet nyitott azoknak a cégeknek, amelyek innovatív technológiával szeretnék hatékonyabbá tenni a szélenergia termelését. A támogatandó területek közé tartozik a gyorsabb és hatékonyabb építkezési módok kifejlesztése is.
Az Egyesült Államok az elmúlt években több mint háromszorosára növelte szélkapacitását a 2010-es 47 GW-ról 2023 végére 147,5 GW-ra, aminek eredményeként a szélből származó villamos energia növekszik. A szélturbinák kihasználtsága azonban nyolcéves mélypontra, 33,5 százalékra esett 2023-ban a Global Data jelentése szerint. Eközben pedig annyi nap- és szélerőművet épít Kína, hogy köröket ver az egész világra.
Bár a statisztikák szerint folyamatosan nő a rákos megbetegedések száma a világon, valójában sokkal jobb a helyzet, mint amilyennek elsőre tűnik. Olyannyira, hogy a történelem során soha nem volt még annyira túlélhető a betegség, mint napjainkban.
Az ukrán drónkülönítmény elképesztő hatékonysággal okoz kárt az oroszoknak, de hamarosan visszatérhetünk a 2022 előtti világba. Hogyan néz majd ki a jövő légvédelme, amely jobban védekezik a drónok ellen?