szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Újabb tétellel bővült a gyorsételek bűnlajstroma: már az alvásminőséget is rontják egy új kutatás szerint, ha valaki sokat fogyaszt belőlük.

Összefüggésben állhat a krónikus alváshiánnyal is az ultrafeldolgozott élelmiszerek fogyasztása – mutat rá egy új, a Journal of the Academy of Nutrition folyóiratban publikált tanulmány.

„Akkor, amikor egyre több az ultrafeldolgozott élelmiszer, és tombolnak az alvászavar-problémák, fontos annak a felmérése, hogy az étrend miként járul hozzá a jobb vagy rosszabb alvásminőséghez – magyarázza Marie-Pierre St-Onge, a tanulmány vezető szerzője.

A kapcsolódó vizsgálatokhoz több mint 39 ezer francia felnőtt adatait vizsgálták – tőlük félévente gyűjtöttek adatokat 2013 és 2015 között. Az alanyok a nap 24 órájában naplózták, mit ettek, és beszámoltak az álmatlansággal összefüggő tüneteikről is.

Maradandó károsodást okozhat, ha valaki fiatalon egészségtelen ételeket fogyaszt

Tartós memóriaproblémákat okozott patkányoknál, ha fejlődőkorban magas cukor- és zsírtartalmú élelmiszerekkel táplálták őket – mutat rá egy új vizsgálat.

Mint a The Independent kiemeli: az ultrafeldolgozott élelmiszerek olyan, a konyhában nem túl gyakran előforduló alapanyagokat tartalmaznak, mint a színezőanyagok, tartósítószerek, mesterséges aromák, emulgálószerek és sok más.

Korábbi tanulmányok már összefüggésbe hozták az ilyen élelmiszereket számos betegséggel, a cukorbetegségtől a rosszabb mentális egészségen át a korai halálozásig.

A friss tanulmány megállapításai szerint a krónikus álmatlanságban szenvedők azok voltak, akik több ultrafeldolgozott élelmiszert fogyasztanak. Esetükben ez a napi energiabevitel 16–20 százalékát jelentette.

Ugyan a hatások a kutatók szerint mindkét nemnél jelentkeztek, de a férfiaknál jobban.

Ne vegye meg őket: szívbetegségekhez és stroke-hoz vezethet, ha ultrafeldolgozott élelmiszereket eszik

Kardiológusok szerint a kormányoknak sürgős lépéseket kellene tenniük az ultrafeldolgozott élelmiszerek visszaszorítása érdekében, azok fogyasztása ugyanis súlyos egészségügyi problémákhoz vezethet. Két új tanulmány is erre jutott. A szakértők szerint a friss eredmények vészjelzésként kell, hogy szolgáljanak.

Azt ugyanakkor megjegyzik a szakemberek, hogy az eredmények megfigyelésen alapulnak, és nem is állítanak fel ok-okozati összefüggést. Ráadásul az is korlátja a tanulmánynak, hogy az adatokat az emberek önbevallás-alapon szolgáltatták, így az is megeshetett, hogy egy-egy élelmiszert rosszul osztályoztak.

A kutatók szerint azonban a tanulmány bővíti a már meglévő ismereteket az ultrafeldolgozott élelmiszerekkel kapcsolatban, így a jövőben – a további kutatások mellett – segíthet étrendi javaslatok kialakításában is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!