szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Svájci és hongkongi kutatók közös munkájának köszönhetően a világon először végeztek el mágneses endoszkópos beavatkozást egy robotsebész segítségével, nagy távolságból.

A zürichi műegyetem (ETH Zurich) és a Hongkongi Kínai Egyetem (CUHK) kutatóinak a világon először sikerült távolról elvégezniük egy mágneses endoszkópos vizsgálatot. Az alany egy sertés volt, és miközben a svájci csapat irányította a műveletet, az állat mintegy 9300 km-rel távolabb feküdt egy műtőasztalon – számolt be róla az Interesting Engineering.

A lap azt írja, a gyors és megbízható internetkapcsolat, valamint az erre a célra kifejlesztett mágneses rendszer kulcsfontosságú volt a művelet sikere szempontjából. A kutatók szerint a mostani eredmény azt is jelenti, hogy a jövőben olyan távoli helyen is el lehet végezni hasonló beavatkozásokat, ahol egyébként nincs szakképzett gárda ehhez.

A robotsebészet rohamosan fejlődő terület: nemrég egy kínai orvos döntött rekordot azzal, hogy 8000 km-es távolságból hajtott végre egy beavatkozást. Az egyik legígéretesebb fejlesztésnek a mágneses robotnavigáció tűnik, ami a hagyományos sebészrobotokkal ellentétben egy mágneses mezők segítségével hajtja végre a két műveletet. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a roboton kívül létrehozott mágneses mezők segítségével tudja az orvos távolról irányítani a betegben lévő eszközöket.

A mostani kísérlet volt az első, amit egy élő sertésen végeztek el. A navigációs rendszert a svájci Bradley Nelson és kollégái fejlesztették ki.

Megtörtént: a világon először végzett el ember nélkül fogászati beavatkozását egy robot, mesterséges intelligenciával

Mark Zuckerberg Meta-vezérigazgató fogorvos édesapja is finanszírozza azt a céget, melynek autonóm robotja nemrégiben elvégezte a világ első fogműtétjét.

A hongkongi sebészek a műtőben tesztelték a rendszert, mielőtt a svájci kollégájuk átvette az irányítást Zürichben. A szakember az állat gyomrában helyezett el egy mágneses szondát, amit a szájon keresztül vezetett le a megfelelő helyre.

Alexandre Mesot, az eljárás felügyelője szerint a mágneses fejnek köszönhetően az endoszkóp nem csak bármilyen irányba hajlítható, de kisebb és könnyebben manőverezhető is, mint a hagyományos eszközök. A sebész által adott utasításokat a hongkongi robot képes volt műveletekké alakítani.

A kutatók azt remélik, hogy a jövőben egy emberen is kipróbálhatják majd a technológiát, ami a tesztek alapján teljesen biztonságosnak és hatékonynak tűnik.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!