szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az egyik leggyakoribb egészségügyi kellemetlenség a hátfájás, ráadásul még ha el is múlik, sokszor visszatér. Míg korábban ágynyugalmat javasoltak rá, ma már inkább különféle gyakorlatok elvégzését. Egy új kutatás talált egy módszert, ami egyszerű és mindenki számára könnyen megvalósítható.

A hátfájás kezelésére, visszatérésének megelőzésére javasolt gyógytornák ugyan hatásosak, de gyakran igényelnek felügyeletet, és a gyógytornász rendszeres felkeresése sem olcsó mulatság. Ausztrál kutatók viszont bizonyítottan találtak egy olyan módszert, amely nem kerül semmibe, nincs szükség hozzá drága felszerelésre és bárki számára könnyen elérhető.

A Macquarie Egyetem kutatói az egyszerű sétában találták meg az üdvözítő megoldást, és az eredményeik bizonyították is elképzelésük helyességét. 701 olyan felnőttet vontak be a kísérletekbe, akik nemrég gyógyultak meg a hátfájásból. Két csoportra osztották őket. Az egyik csoportnak személyre szabott gyaloglási programot írtak elő (figyelembe véve az életkorukat és fizikai képességeiket), amit fél éven keresztül kellett végezniük, illetve még hat oktatási programot is kaptak. A kontroll csoportnál nem történt semmiféle beavatkozás.

Ezután 1–3 évig követték nyomon a résztvevőket, arra koncentrálva, hogy kiújult-e a hátfájásuk. A szakemberek a The Lancet folyóiratban foglalták össze kutatásuk tapasztalatait, melyek szerint a rendszeresen sétáló csoportnál kevesebb volt a tevékenységet korlátozó fájdalom, és a hátfájás is hosszabb idő múlva jelent meg újra, mint a kontrollcsoport esetében. Ráadásul az előbbieknél csaknem a felére csökkent annak a valószínűsége, hogy orvoshoz kell fordulniuk a hátfájásuk miatt.

Most számolták ki, hogy nemhogy 10 000 lépés, már annak töredéke is óriási hatással van a halálozási kockázatra

Már azzal is sokat tehetünk az egészségünkért, ha a közeli boltba minden nap elsétálunk – egy új tanulmány szerint ugyanis pár ezer lépés is csökkentheti például a korai halálozás kockázatát.

Bár a séta jótékony hatásának pontos okai egyelőre még nem tisztázottak, valószínűleg az állhat a háttérben, hogy a séta finoman mozgatja és erősíti a gerincet, enyhíti a stresszt, az izmok görcsösségét, hozzájárul az ellazuláshoz és endorfint szabadít fel.

A fenti kísérlet résztvevői hetente ötször fél órát sétáltak, három hónap elteltével a legtöbben heti 3-5 napon sétáltak, átlagosan 130 percig. A kísérletvezető professzor szerint azonban nem kell nagyon nagy távolságokat gyalogolni annak érdekében, hogy a séta előnyei megmutatkozzanak. A kutatók azt remélik, hogy ez a megelőző megközelítés beépülhet a visszatérő hátfájásban szenvedők napi rutinjába.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!