szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A HUN-REN–SZTE Idegtudományi Kutatócsoport szakemberei több mint egymillió magyar ember számára hozhatnak el egy jobb életminőséget. A gyógyszerkutatásuk azonban még a kezdeti fázisnál tart.

Egészség 2024
A HVG-ben kiemelten fontosnak tartjuk az egészséges életmódot, a betegségek megelőzését. November közepén print melléklettel jelentkezünk, készülünk a HVG Health Excellence 2024 rendezvényre és a betegközpontúságot díjazó HVG Betegbarát pályázatra.
Friss cikkek a témában

A migrén sokszor elviselhetetlen szenvedéssel jár, de ez a fejfájástípus nem csak ezért számít a neurológia egyik legfontosabb betegségének. A világ lakosságának 10-16 százaléka szenved ettől a kórképtől, hazánkban több mint egymillió embert érint a betegség, amely a nőknél gyakrabban fordul elő, mint a férfiaknál.

Ennek fényében nem meglepő, hogy világszerte próbálnak a kutatók újfajta gyógyszert készíteni a migrénesek számára, és a terápiás kezelést is igyekeznek fejleszteni. Az új gyógyszerek a betegek jelentős részén segíthetnek, ám nem minden páciens panaszait enyhítik. Itt jön képbe a szegedi kutatók munkája, amely újabb terápiás lehetőségekhez vihet közelebb.

Egészség 2024
A HVG-ben kiemelten fontosnak tartjuk az egészséges életmódot, a betegségek megelőzését. Ezért tenni is akarunk, így a szerkesztőségünk a korábbinál részletesebben foglalkozik a témával, legyen szó életmódról, munkahelyi egészségprogramokról, az innováció szerepéről a gyógyításban, illetve kiemelten az egészségügyi szolgáltatói szektorról.
Keresse cikkeinket a hvg.hu és a hvg360 kínálatában. November közepén print melléklettel jelentkezünk, készülünk a HVG Health Excellence 2024 rendezvényre és a betegközpontúságot díjazó HVG&Betegbarát pályázatra.
Kövesd a #egészség 2024 címkét!

Vécsei László, a HUN-REN–SZTE Idegtudományi Kutatócsoport vezetője szerint a migrén klinikai megjelenési formája szerint két nagyobb csoportra bontható: létezik aurás és aura nélküli migrén. Az aurás migrénnek vannak bizonyos előjelei, illetve a fejfájást kísérő más tünetei is – például látászavarok.

Mindezek mellett klinikai megjelenésében több migréntípus különböztethető meg: a basilaris (ez látás- és beszédzavarokkal is járhat), a ritka hemiplégiás (ennél az egyik oldali végtagjaink gyengülhetnek el vagy bénulhatnak le), a krónikus (itt a migrénepizódok általában 3 hónapon át, havonta 15 napig tarthatnak), de van többek között menstruációs és retinális is. A migrénnel élők statisztikailag kicsit nagyobb eséllyel kapnak stroke-ot, mint azok, akik nem szenvednek ettől a betegségtől, de bizonyos fokú kapcsolatot találtak a migrén és az epilepszia között is.

89 ezer embert vizsgáltak meg, kiderült, mi enyhíti a legjobban a migrént

Az Oxfordi Egyetem kutatói szerint érdemes lenne a fájdalomcsillapítóknál hatékonyabb triptánokat is bevenni a migrénben szenvedők kezelésébe, négy változata ugyanis hatékonyabb lehet a klasszikus gyógyszereknél.

A szegedi kutatócsoport jelenleg a migrén és a kinurenin-rendszer kapcsolatát vizsgálja, amely területtel az eddigi kutatások még kevésbé foglalkoztak. Legfrissebb publikációjukban az ideg- és immunrendszer szerepét tekintették át a kinurenin-anyagcsere változása szemszögéből.

A triptofán egy esszenciális aminosav, amelyet a szervezetünk nem tud előállítani, ezért táplálékkal kell bevinnünk. A kinureninek a triptofán anyagcseréjének fő termékei. A triptofánból a kinurenin-útvonalon keresztül igen változatos biológiai hatású molekulák képződnek, amelyek nagy jelentőséggel bírnak az immunrendszer és az idegrendszer működésében.

Az egyik ilyen metabolit a kinurénsav, amely például gátolja az idegsejtek aktivitását, míg egy másik molekula, a kinolinsav ezzel szemben aktiválja azt. Ezek a molekulák egyúttal fontos szerepet játszanak az immunrendszer szabályozásában is. A szegedi kutatócsoport korábbi klinikai tanulmányaiban a kinurenin-anyagcsere jelentős változását nemcsak a migrénes, de a cluster fejfájásban szenvedő pácienseknél is megállapította.

Migrénje van? A hányáscsillapítók 2,5-szer, de más gyógyszerek ötször hatásosabbak lehetnek rá

Akit rendszeresen migrén kínoz, az jól tudja, hogy inkább kísérletezés (az orvos és a beteg részéről is), mintsem biztos tudás eredménye lehet a megfelelő gyógymód megtalálása. Ha egyáltalán sikerül. Ebben segítettek nagyon széles körű felméréssel amerikai orvosok, Chia-Chun Chiang és kollégái.

„Azonban a kinurenin mellett a PACAP nevű peptidnek is fontos szerepe van a migrén kialakulásában” – mondja Vécsei. A kutató és csapatának vizsgálatai azt bizonyították, hogy a PACAP vérben mért koncentrációja megemelkedik a migrénes betegeknél. A szakember szerint emiatt is van szükség személyre szabott orvoslásra, mert a páciensek csaknem 40 százaléka nem reagál megfelelően a közelmúltban kifejlesztett CGRP-blokkoláson alapuló migrén elleni gyógyszerekre. A CGRP egy olyan fehérje, amely kulcsszerepet játszik a migrén és más krónikusfejfájás-típusok kiváltásában és fenntartásában.

A csapat azt találta, hogy az egyik kinurénsav-analóg képes csökkenteni a PACAP-szintet kísérletes migrénmodellben.

A kutatók egyelőre még a kezdeti gyógyszerkutatási fázisoknál tartanak, ezért jövőre még biztosan nem sóhajthatnak fel a jelenlegi gyógyszerekre nem jól reagáló páciensek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!