szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) kutatói kalibrálták a Hera űrszonda optikai kameráit, ami a DART bolygómentő tesztjének utóhatásait méri fel.

A NASA történelmi tettet hajtott végre 2022-ben: sikeresen módosította egy aszteroida pályáját, ezzel bizonyítva, hogy életképes lehet a bolygóvédelmi terve. A DART-misszió során a szonda megváltoztatta a Dimorphos pályáját. A tudósok azóta is vizsgálják az esemény következményeit, így kiderült például, hogy a becsapódás egy 10 000 km hosszú csóvát eredményezett, és az is, hogy azóta nagyon furcsán viselkedik az aszteroida. Ráadásul ez okozhatja majd az első, ember okozta csillaghullást.

A küldetés azonban még nem ért véget, ugyanis hétfőn az Európai Űrügynökség (ESA) elindította a Hera nevű űrszondát a SpaceX Falcon 9 hordozórakétájával a floridai Cape Canaveralról – a rakéta csak erre az egy indításra kapott engedélyt az amerikai légügyi hatóságtól (FAA), mivel még mindig tart egy szeptember végi incidens vizsgálata – emeli ki a Gizmodo. A mostani indítás problémamentes volt.

A Hera szonda célja a Dimorphos vizsgálata lesz – pontosabban az, hogy milyen kárt okozott benne a DART-misszió. A földi megfigyelések ugyanis bizonytalansággal terheltek, és így még mindig nem lehetett kiszámítani az aszteroida felépítését a modellekkel – részletezi az ESA.

Olyan erővel csapódott a NASA űrszondája az aszteroidába, hogy 2055-ben jöhet az első, ember okozta csillaghullás

Olasz kutatók szuperszámítógép segítségével szimulálták, mi történik a jövőben a Dimorphos nevű aszteroidából kirobbant 1 millió kg törmelékkel, amit a NASA bolygóvédelmi tesztje hozott létre.

A szonda segítségével részletes felmérést tud végezni a becsapódás utóhatásairól, az ebből tanultakat pedig alkalmazni lehet egy jövőbeni bolygóvédelmi mechanizmus kidolgozásakor.

A Hera-nak van magyar vonatkozása is: szonda „szemeit”, a hat optikai kamerát a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) kutatói kalibrálták, ők végzik majd el a szondáról érkező képek kalibrációját is, hogy az elemzéseket végző tudósok pontos alapanyagból dolgozhassanak. A Hera fő űrszondájában két miniműhold is helyet kapott, amelyek a kisbolygóhoz érve kilökődnek és pályára állnak, így összesen három műhold fog képeket készíteni, méréseket, megfigyeléseket végezni.

Rájöttek a tudósok, honnan származik az aszteroida, amit a NASA eltérített a pályájáról

A NASA tudósai a 2022-es DART-küldetés óta vizsgálják a misszióból származó adatokat, amelyek egy fontos részletre derítettek fényt.

Az eszköz előreláthatólag 2027-ben éri el a Didymos kisbolygót és annak Dimorphos holdját. Az űrszonda elhalad majd a Mars mellett, ahol úgynevezett hintamanővert hajt végre. Az ESA vezetői még nem határozták meg a misszió pontos kifutását, de terveik szerint az egyik miniműhold leszáll a Dimorphos felszínére.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!